Kobiety i Otryt

Kobiety i Otryt

Ten odcinek mojej historii Otrytu będzie krótki. Będzie o kobietach; rzecz w tym, że kobiety nie odegrały w historii Otrytu większej roli. To trzeba powiedzieć: Otryt stworzyli mężczyźni. Materialny kształt Chaty i duchowe oblicze ruchu otryckiego były dziełem męskich rąk i umysłów.

Były też kobiety. Były pocieszycielkami, muzami i kucharkami. Były siłą roboczą i natchnieniem otryckich /pożal się Boże/ poetów. Nosiły deski i śpiewały przy kominku. Piły wódę i myły włosy w ostatnim wiadrze wody. Karmiły psy, zbierały kwiatki i gubiły się w lesie. Obcierały nogi do krwi na długich wycieczkach w góry. Przede wszystkim zaś były przyjaciółkami, żonami, kochankami i dziewczynami. Tak jak chciał Zaratustra: były wytchnieniem wojownika.

Lecz Zaratustra uczył także: kobieta jest najniebezpieczniejszą igraszką. Oto przyjechało kiedyś na Otryt kilka dziewczyn z NRD. Kobiety niemieckie były zdecydowanymi feministkami i wkrótce przekonały do swoich poglądów nasze własne, otryckie dziewczyny. Wspólnie dyskutowały głośno o właściwym ułożeniu stosunków między płciami. Oburzały się na wszelkie prawdziwe i urojone przejawy dyskryminacji kobiet. Podkreślały swoją niezależność na Otrycie /co nawet nie było takie okropne/ swobodnym wyborem partnerów. Wreszcie postanowiły dorównać mężczyznom. Polakom w konsumowaniu napojów alkoholowych. Na jednej z imprez wypiły dużo "grzańca" i wtedy dopiero pokazały co potrafią prawdziwe feministki! Była to prawdziwa noc kobiet. W Chacie zapanowały "seks i przemoc". Nawet najtwardsi faceci chowali się po kątach.

Cóż, takie epizody należą do zamierzchłej przeszłości. Feminizm nie jest już w modzie, zapomniano o nim na Otrycie. W Chacie na obozach jest spokojniej. A kobiety? Nadal są przyjaciółkami, żonami, kochankami itd. I dobrze.

Leszek Filipowicz

P.S. Gdyby ktoś po przeczytaniu tego tekstu nazwał mnie antyfeministą, to z góry kategorycznie protestuję. Jestem kimś wręcz przeciwnym.Musisz być zalogowany by dodać komentarz.

Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011