Informacje bieżące

Biuletyn Otrycki zaczął wychodzić w 1985 roku. Jego celem było informowanie członków Klubu o aktualnych i mniej aktualnych sprawach i wydarzeniach. Po jakimś czasie formuła Biuletynu została rozszerzona o tzw. część artystyczną, czyli przemycane gdzie niegdzie opowiadania i wiersze Otrytczyków i nie tylko, zawsze jednak w jakiś sposób związane z Otrytem, Bieszczadami lub chociaż z Duchem tych okolic. Taką formułę pragnęliśmy zachować w reaktywowanym wydaniu Biuletynu. Przeplatają się w nim sprawy bieżące, wspomnienia, twórczość i pseudotwórczość oraz teksty archiwalne. Nadmienić należy, iż formuła Biuletynu jest otwarta, co oznacza, iż wszelkie uwagi i (przede wszystkim) teksty będą mile widziane i w miarę możliwości tutaj zamieszczane.

Tutaj można zgłaszać chęć otrzymania papierowego egzemplarza Biuletynu. Można również przejrzeć wersje elektroniczne Biuletynu w formacie pdf. Poniżej zaś kilka numerów otryckiego Newslettera, którego wersje pdf dostępne są tutaj.

Pozdrawiam
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Newsletter Otrycki nr 7

Quasi-obóz budowlany
W połowie sierpnia odbył się drugi w tym roku obóz budowlany na Otrycie organizowany przez Marcina Smolika „Marasa”. Niestety, po raz kolejny nie dopisała frekwencja. W obozie wzięło udział (bardziej adekwatne określenie: przewinęło się przez niego) jedynie trzech klubowiczów i kilka osób związanych z Klubem. Pomimo tego faktu, udało się m.in. wykończyć ścianę z oknami w sali kominkowej, a także większą część ścian w sali ogólnej, wstawić okno dachowe w środkowej części „jaskółki”, a także obić dechami jedną stronę północnego pomieszczenia.   

Śluby „otryckie”
Sierpień był miesiącem ślubów „otryckich”. W związki małżeńskie wstąpili Maciej Bartosik „Biały” z Moniką Rożnowską oraz Marcin Smolik „Maras” z Beatą Markiewicz . Nowożeńcom życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!

Kolejna tradycyjna Impreza Baranowa
W tym roku Impreza Baranowa odbyła się 26-27 września. Jak donoszą uczestnicy było kameralnie i bardzo miło. Oprócz głównej imprezy, tradycyjnie tuż przed Baranem, miała miejsce impreza urodzinowa Andrzeja Pawlika, a w niedzielę impreza Krzysia Kazimierczaka. Niektórzy wrócili dopiero we wtorek 29 września…

Tego nie pamiętają najstarsi górale
Zwalone całe drzewa, gałęzie, zatory na szlaku i mnóstwo szkód. To efekt silnych opadów śniegu, które nawiedziły w październiku Otryt. Na szczęście schronisko, jak i zabudowania wokół „Chaty Socjologa” nie ucierpiały. Podejście na Otryt zostało mocno utrudnione.

Z balkonowego – podłogowy
To miał być wyjazd, podczas którego miały zostać zrobione podłogi balkonów. Ze względu na koszmarne warunki atmosferyczne i niemożność wwiezienia desek i potrzebnego sprzętu, jego uczestnicy zajęli się podłogami w „ogólnej”. Jak donoszą informatorzy, zadanie zostało wykonane. Tym samym w Chacie mamy zrobione już wszystkie podłogi. Udało się również położyć kolejne deski na „jaskółce”. Szczególne podziękowania należą się Marasowi oraz całej ekipie, która, tym razem w większej sile, stawiła się na Otrycie. To już trzeci obóz budowlany, który zorganizował Marcin Smolik w tym roku.

Zbliża się Walne…
Rada Otrycka wstępnie ustaliła datę Walnego Zebrania na 27 listopada br. Zgodnie ze Statutem członkowie zostaną poinformowaniu o miejscu i dokładnym terminie Walnego w osobnym zawiadomieniu.

Newsletter Otrycki nr 6

Wielkie sprzątanie na Otrycie
23-24 maja br. odbył się obóz „sprzątaniowy” na Otrycie. Początkowo w planach było również wstawienie okien dachowych, ale z braku rąk do pomocy (wzięły w nim udział 4 osoby + zamojska grupa wsparcia) skończyło się na wielkim sprzątaniu. Zostały zwiezione wszystkie śmiecie zalegające w lesie, tylnej części drewutni, śmietniku i w kilku innych miejscach. Potrzebne były dwa transporty, ażeby zwieść wszystko na dół. Łącznie na wysypisko trafiła ponad tona odpadów. Przy okazji okazało się, że szczegółowa segregacja śmieci w Chacie nie ma sensu. Najważniejsze, by dzielić je na segregowalne i niesegregowalne.

Ponadto, udało się wykończyć na zewnątrz jedno okno dachowe, okorować i zabezpieczyć wszystkie dechy zalegające przy Chacie od października 2008 roku, posprzątać wiatrołap i dolny korytarz, a także zlikwidować różnego typu konstrukcje drewniane wokół Chaty. Z kolei w czerwcu ekipa pod wodzą Dongore zabezpieczyła banerem „Arturówkę”, likwidując jednocześnie wystającą część komina.

Chata ubezpieczona
Po raz pierwszy w historii udało się ubezpieczyć Chatę Socjologa. Sprawa ciągnęła się bezskutecznie od kilku lat. Tym razem, dzięki zaangażowaniu Kazimiery, umowa ubezpieczenia została sfinalizowana. Ubezpieczono nakłady inwestycyjne do kwoty 300 tys. zł oraz sprzęt ruchomy do kwoty 50 tys. zł. Roczna składka będzie kosztować Klub 1014 zł. Ubezpieczyciel – firma Allianz – wziął pod uwagę warunki panujące na Otrycie.

Inwentaryzacja prac
Rada Otrycka przygotowała długą listę, liczącą kilkadziesiąt punktów, prac wykończeniowych Chaty. Najważniejsze z nich to wstawienie pozostałych okien dachowych oraz kontrola funkcjonowania kominów (m.in. uzupełnienie dziur i ubytków w piecu i kominku). Lista ma na celu ułatwić koordynację prac remontowych ewentualnych grup, które będą chciały pomóc w wykończeniu Chaty Socjologa.

Studnia w przyszłym roku
Wszystko wskazuje na to, że w 2010 roku na Otrycie zostanie wykopana studnia. Rada chce, aby prace ruszyły na przełomie kwietnia i maja, co pozwoli na przetestowanie pompy w czasie sezonu turystycznego. Obecnie ustalane są kwestie formalno-techniczne z firmą, która podjęła się realizacji tego projektu.

Obóz remontowy
13-21 sierpnia br. planowany jest obóz remontowy pod wodzą Marasa. W tym czasie mają być m.in. wstawione pozostałe okna dachowe. Ewentualne dalsze prace będą uzależnione od ilości osób biorących udział w wyjeździe. Oczywiście, byłoby miło, gdyby zebrała się większa grupa Otrytczyków, chętnych do pomocy.

Jeżeli ktoś wybiera się na Otryt w innym terminie wakacyjnym i ma ochotę trochę popracować na rzecz Chaty, proszony jest o informację mailową.

Newsletter Otrycki nr 5

Wielkanocne spotkanie Klubu

7 kwietnia br. odbyło się tradycyjne spotkanie Wielkanocne Klubu Otryckiego. Jak zwykle spotkaliśmy się w pubie "Pod Mosteczkiem".

 

Majowe pustki na Otrycie

To był nietypowy „długi” weekend majowy na Otrycie. W Chacie zatrzymało się raptem kilkanaście osób. Powód wydaje się być oczywisty.

 

Krótki raport o stanie Chaty

12 maja Rada Otrycka debatowała na temat stanu Chaty i jej otoczenia. Sporządzono listę spraw, które wymagają pilnego załatwienia. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  1. Usunięcie śmieci, które nie były zwożone z góry od ponad 2 lat – worki ze śmieciami są niemal wszędzie. To duże zaniedbanie z naszej strony. Śmieci powinny zniknąć jeszcze przed końcem maja.
  2. Wstawienie pozostałych okien dachowych od Fakro.
  3. Kontrola stanu kominów przez zduna – na kominku i kuchni pojawiły się pęknięcia na łączeniach kamieni. W kuchni jest nawet spora dziura nad drzwiczkami. Odpadł również jeden kamień przy zbiorniku na wodę. Kuchnia u gospodarza również wymaga remontu.
  4. Uporządkowanie drewutni i „biskupina” – obecnie panuje tam ogromny bałagan. Część rzeczy jest do wyrzucenia, a część powinna znaleźć swoje właściwe miejsce.
  5. Uporządkowanie narzędzi w Chacie – narzędzia są w dużym nieładzie – zarówno w szafie w wiatrołapia, jak i środku Chaty.

Ponadto w Chacie pozostało również mnóstwo prac wykończeniowych. Obecnie nie ma właściwie żadnego pomieszczenia, które byłoby wykończone od A do Z. Najgorzej wygląda sytuacja na balkonach, ogólnej, kotłowni i na jaskółce południowej. Rada Otrycka przygotuje szczegółową listę prac wykończeniowych, które będzie trzeba zrealizować w najbliższym czasie.

 

Obóz oknowo-porządkowy

Już w weekend 23-24 maja odbędzie się obóz oknowo-porządkowy pod kierownictwem Marasa. Trzeba wstawić pozostałe okna dachowe, a także zwieść śmieci, których ilość urosła do niewyobrażalnych rozmiarów. Każde ręce do pracy będą potrzebne. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pomóc. Obóz pierwotnie miał się odbyć w weekend 9-10 maja, ale w związku z brakiem chętnych, musiał zostać przełożony.

 

Nici ze współpracy z Bene

W związku z dużą ilością pracy, która została do wykonania na Otrycie, a także brakiem szczególnego zaangażowania Klubowiczów, musimy zawiesić projekt pomocy w remoncie Chatki Bene w Gorcach - przynajmniej tymczasowo. Obecnie priorytetem musi pozostać wykończenie Chaty.

Newsletter Otrycki nr 4

Tragedia na Otrycie
16 lutego br. na Otrycie zginął tragicznie Jarek F. z zaprzyjaźnionej z Klubem "grupy białostockiej". Do tragedii doszło późnym popołudniem podczas samotnego podchodzenia do Chaty od strony Dwernika. Bezpośrednią przyczyną zgonu było najprawdopodobniej wychłodzenie organizmu.

Nie płacimy składek członkowskich
Upłynął statutowy termin płacenia składek członkowskich. Do tej pory swój obowiązek członkowski dopełniło 21 osób. Oznacza to, że prawie połowa klubowiczów nie zapłaciła składek. Większość z nich nie powiadomiła o tym fakcie Rady. Rada podjęła uchwałę o przedłużeniu okresu płacenia składek do 15 kwietnia br.

Ostatki za nami
20 marca br. odbyły się tradycyjne już Ostatki Otryckie. Jak co roku spotkaliśmy się w Apartamencie. Na imprezie pojawiło się około 40 osób, w tym również "starzy" Otrytczycy. W związku z brakiem wystarczającej ilości zgłoszeń nie odbył się I Otrycki Konkurs Nalewek. Zastąpiono go quasi konkursem ostatkowym, w którym wzięło udział 5 nalewek. Zwyciężyła ta przygotowana przez Andrzeja Pawlika. Wszystkie nalewki konkursowe zostały wystawione na aukcję, z której dochód został przeznaczony na cele statutowe Klubu.

Mamy otryckiego Kubicę
29 stycznia br. został rozegrany I Otrycki Turniej Gokartowy. Wzięło w nim udział 16 zawodników. Zawody zostały rozegrane na torze Imola w podwarszawskim Piasecznie. Zdobywcą pucharu został Sebastian Rabś.

Duży ruch w Chacie
Początek roku 2009 obfitował w szereg imprez i obozów organizowanych w Chacie. Odbyła się impreza urodzinowa wodników, obóz grupy z Zamościa oraz impreza couchsurferów. W związku z tragicznymi wydarzeniami obóz "grupy białostockiej" został przerwany. Zgodnie z zapowiedziami ma odbyć się w innym terminie.

 

Newsletter Otrycki nr 3

Sylwester 2008/2009
Sylwester 2008/2009 na Otrycie za nami. Wszyscy są zgodni, że był to jeden z najlepszych Sylwestrów, jakie odbyły się w ostatnich latach w Chacie Socjologa. Specjalne podziękowania należą się Beacie Głowackiej za koordynację organizacji imprezy. Dzięki!

Impreza Karnawałowa
24 stycznia br. w Apartamencie odbyła się pierwsza spontaniczna impreza karnawałowa. Jak donoszą uczestnicy – Otrytczycy byli w mniejszości. Wszyscy bawili się jednak przednio. Łącznie przybyło ok. 60 gości. Bilety w cenie 20 zł, sfinansowały imprezę.

I Mistrzostwa KO w gokartach
Już 29 stycznia odbędą się I Otwarte Mistrzostwa Gokartowe o Puchar Klubu Otryckiego. Do udziału w zawodach zgłosiło się wstępnie 19 osób.

Otrycki Konkurs Nalewek
Podczas klubowej imprezy ostatkowej odbędzie się długo zapowiadany Otrycki Konkurs Nalewek. Wszyscy, którzy chcą zgłosić swoje wyroby na konkurs, proszeni są o dostarczenie 1 litra wybranej nalewki w dniu imprezy ostatkowej. Każdy może zgłosić do 4 różnych nalewek. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody i certyfikaty jakości. Najlepsze trunki będą wystawione na licytację. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Otryckie Ostatki
Tegoroczne ostatki otryckie odbędą się 20 lutego w Apartamencie. Impreza ma mieć nową formułę. Oprócz turnieju nalewek przygotowane będą inne atrakcje. Cena biletów została ustalona na 20 zł za jedną osobę. Pozwoli to sfinansować imprezę bez ponoszenia wydatków z kasy klubowej.

 

Newsletter Otrycki nr 2

Wigilijne spotkanie „Pod Mosteczkiem"
Zgodnie z planem, 17 grudnia, odbyła się Wigilia Klubu Otryckiego. Lokal „Pod Mosteczkiem" pękał w szwach. W imieniu Klubu życzenia świąteczne złożył Prezes - Radek Kowalski. Nie mogło zabraknąć małego świątecznego „conieco". Dla wielu była to okazja do spotkania dawno niewidzianych przyjaciół i znajomych. Koszty organizacji Wigilii zostały pokryte ze zrzutki uczestników oraz pieniędzy klubowych.

Ukonstytuowanie RO
17 grudnia br. ukonstytuowała się nowa Rada Otrycka.

Komplet sylwestrowy
W tym roku chętnych do spędzenia Sylwestra w Chacie nie brakuje. Wszystko wskazuje na to, że Nowy Rok powita na Otrycie około 60 osób. Niestety, z braku miejsc, wielu osobom spoza Klubu trzeba było odmówić gościny. Kierownikiem i zawiadowcą tegorocznej imprezy sylwestrowej jest Beata Głowacka.

Współpraca z Bene
Powstała wstępna koncepcja pomocy KO w ratowaniu 35-letniej chatki „Bene" w Gorcach. Został nawiązany wstępny kontakt z opiekunami „Bene". Obecnie czekamy na szczegółowe informacje w jakim zakresie potrzebują wsparcia. Brakuje im przede wszystkim sił roboczych. Projekt będzie możliwy do zrealizowania jedynie przy wsparciu członków
Klubu, którzy wyrażą gotowość poświęcenia jednego z wiosennych weekendów i wybranie się w Gorce. O szczegółach i dalszych ustaleniach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy również na www.bene.zhr.pl.

Przewodnik po chatkach
Wydanie „Przewodnika po chatkach studenckich" (szczegółowe opisy) to kolejny pomysł, mający na celu promowanie „Chaty Socjologa" wśród turystów szukających tego typu miejsc. W tym celu chcemy nawiązać współpracę z twórcą strony www.chatki.yoyo.pl (strona, która zapewniłaby treść przewodnika). Publikacja byłaby wysłana do większości chatek studenckich.

I Mistrzostwa KO w gokartach
W ramach rozrywek „warszawskich" Klubu chcemy zaproponować organizację „I Otwartych Mistrzostw w Gokartach o Puchar Klubu Otryckiego". Planowany termin imprezy to styczeń/luty 2009. Szczegóły już wkrótce.


RADA OTRYCKA SKŁADA WSZYSTKIM ŻYCZENIA WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Newsletter Otrycki nr 1

Drodzy Klubowicze,

Decyzją Rady KO powołujemy do życia "Newsletter Otrycki". Jego celem jest bieżące informowanie Was o najważniejszych decyzjach Rady, podejmowanych i planowanych działaniach, inicjatywach, imprezach i wydarzeniach klubowych. Mamy nadzieję, że poprawi to naszą komunikacją wewnętrzną. Rozważamy również wprowadzenie bardziej "wypasionej" wersji pdf newslettera. Wszelkie uwagi i postulaty dotyczące funkcjonowania niniejszego newlettera będą mile widziane.

Rada Otrycka
Walne Zebranie KO
W dniu 5 grudnia br. odbyło się Walne Zebranie KO. Wzięło w nim udział 25 z 38 członków Stowarzyszenia. Podczas obrad przyjęto sprawozdanie Rady za rok 2007/2008. Decyzją Walnego prezesem KO ponownie został wybrany Radosław Kowalski. Do Rady Otryckiej wybrano: Magdalena Kołodziejczyk "Kometka", Igor Czajka, Jacek Żebrowski, Michał Aleksandrowicz "exRadny" oraz Michał Gębka. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Krzysztof Kazimierczak, Andrzej Pawlik oraz Krzysztof Tymicki "Kondor". Walne przyjęło do KO 3 nowych członków. Są nimi: Włodzimierz Olak "Wołodia", Dorota Kuziela-Brudzińska "Sowa" oraz Mateusz Bazgier "Macio". Obecnie nasze Stowarzyszenie liczy zatem 41 członków. Będzie coraz trudniej o kworum ;-)

Pierwsze spotkanie nowej Rady KO
10 grudnia br. odbyło się pierwsze zebranie Rady KO. Podczas spotkania członkowie Rady podzielili między siebie zakres obowiązków. Ponadto, omówione zostały m.in. następujące tematy: zmiany na stronie www.otryt.bieszczady.pl (czekamy na wszelkie sugestie w tej materii), Wigilia Otrycka, polityka informacyjna Klubu, nowe koncepcje działań i
imprez (opisy najważniejszych - poniżej), a także bieżące kwestie związane z funkcjonowaniem Chaty (dalsze prace budowlane, nowa sławojka, drewutnia, ocena gospodarza i inne). W związku z nieobecnością Prezesa, Rada ukonstytuuje się 17 grudnia.

Wigilia Otrycka
W tym roku Wigilia Otrycka i tradycyjne przełamanie się opłatkiem w gronie Klubowym, odbędzie się 17 grudnia (środa). Początek godz. 19.00. Zapraszamy serdecznie.

Otrycki Mikołaj szuka transportu!
Poszukujemy PILNIE transportu na Górę, który zabierze upominki dla dzieciaków z Bieszczad. Prezenty, o których mowa zostały zebrane na/po ślubie Gosi i Igora oraz na Walnym. Warto, by przesyłka dotarła przed Wigilią. Jeżeli ktoś wybiera się w Bieszczady lub słyszał o kimś, kto się tam wybiera przed 24.12, prosimy o pilny kontakt z Radą!

www.otryt.bieszczady.pl
Internetowa strona otrycka ma już ponad 8 lat. Wiele się w tym czasie zmieniło. Co miesiąc odwiedza już około 1800 użytkowników Internetu. Strona stała się bieżącym narzędziem kontaktu dla członków i sympatyków Klubu. Trzeba jednak pamiętać, że odwiedzają ją również osoby niezwiązane z Klubem. Nastał dobry czas, by pomyśleć o jej udoskonaleniu. Powstały pierwsze propozycje. Jeżeli uważacie, że należałoby coś zmienić, dodać, coś jest nieczytelne, etc. prosimy o zgłaszanie wszelkich uwag. Oczekujemy jedynie konkretnych propozycji.

Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011