Nowa chata jak stara

Otryt. Sezon budowlany zakończony

AG, GW Rzeszów nr 281, wydanie rzr z dnia 01/12/2004 OD DRUGIEJ STRONY, str. 2

Zakończyliśmy prace budowlane na Otrycie - informują członkowie Klubu Otryckiego. Oficjalne otwarcie Chaty Socjologa planowane jest na przyszły rok, ale turyści, którzy zawędrują na Otryt, będą mogli już w niej przenocować

Chata Socjologa - legendarne schronisko na Otrycie, wygląda tak jak przed pożarem, który je doszczętnie zniszczył w styczniu ub. roku. Odbudowy schroniska podjęli się członkowie Klubu Otryckiego, pomagali im miłośnicy Bieszczadów z całej Polski. W ubiegłym roku stanęły fundamenty. W tym roku postawiono na nich drewnianą konstrukcję. - Prace przy budowie trwały niecałe pięć miesięcy, ale udało się przykryć chatę dachem, wprawić okna, ocieplić i zaizolować ściany. Miejscowi zdunowie wybudowali dwa kominy, dwie kamienne kuchnie oraz główny kominek, który będzie służył zmarzniętym turystom w chłodne wieczory - informuje Igor Czajka, prezes stowarzyszenia Klub Otrycki, i dodaje: - Aż trudno uwierzyć, że dokonali tego laicy budowlani - studenci i ludzie różnych zawodów.

W pracach budowlanych wzięło udział kilkaset osób z całej Polski. Niektórzy ofiarowali pieniądze, inni poświęcili urlopy i wakacje i pracowali fizycznie przy stawianiu chaty. - Zorganizowaliśmy dwa obozy budowlane. Dodatkowo w niemal każdy weekend na Otryt przyjeżdżały małe grupy osób, dzięki którym prace się posuwały - mówi Michał Aleksandrowicz z Klubu Otryckiego.

W przyszłym roku będą kontynuowane roboty wykończeniowe wewnątrz schroniska.

- Chcielibyśmy, żeby Chata Socjologa nie była jedynie miejscem noclegowym. Myślimy o niej jako o domu pracy twórczej, w którym organizowane są obozy integracyjne, wykłady naukowe, warsztaty teatralne i inne aktywności kulturalno-naukowe - dodają otrytczycy.

AG

Chata Socjologa została wybudowana przez studentów i pracowników naukowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1973 r. Przez 30 lat dawała schronienie przyjeżdżającej na Otryt młodzieży szkolnej i akademickiej, a także turystom. Odbywały się w niej panele dyskusyjne, obozy integracyjne, pokazy filmowe, a także warsztaty artystyczne. Spłonęła 13 stycznia 2003 roku. Osoby chcące pomóc w odbudowie Chaty proszone są o wpłaty na konto Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Klub Otrycki
BISE SA III O-WA
13701037-3500604-27006-1200-111
z dopiskiem "Darowizna na rzecz działalności statutowej Stowarzyszenia - odbudowa Chaty Socjologa"

Chata w liczbach

 • 300 m kw. wynosi powierzchnia użytkowa schroniska

 • 200 kg gwoździ wbito w konstrukcję

 • 150 tys. zł pochłonęła dotychczas budowa schroniska

 • 100 ton różnego budulca wjechało na Otryt

 • 80 m sześc. drewna zużyto do budowy

 • 50 turystów będzie mogło jednorazowo przenocować w chacie

  [autor fot./rys] ARCHIWUM KLUBU OTRYCKIEGO

  RZR

  Tekst pochodzi z Internetowego Archiwum Gazety Wyborczej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez odrębnej zgody Wydawcy zabronione.
  © Archiwum GW 1998,2002,2004  Musisz być zalogowany by dodać komentarz.

 • Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011