Analiza wypadków turystycznych w Bieszczadach z wykorzystaniem technologii SIP

W mojej pracy chciałem przedstawić problematykę wypadków turystycznych w Bieszczadach, przyjrzeć się ich rozmieszczeniu oraz spróbować poddać je analizie. Starałem się również przeanalizować teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego najbliższych okolic pod kątem obszarów/miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla turystów. Takimi miejscami są tereny zagrożone lawinami oraz obszary gdzie występują problemy z zasięgiem sieci GSM a tym samym utrudnione jest wezwanie pomocy.

Do wykonania analiz oraz wizualizacji wykorzystano program ArcMap wykorzystujący informacje przestrzenne. W programie tym zostały przeprowadzone wszystkie analizy przestrzenne wykonane na potrzeby pracy.

Wynikiem jest mapa obrazująca rozmieszczenie wypadków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym i jego najbliższych okolicach, mapa miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla turystów oraz mapy przedstawiające obszary zagrożone lawinami z  uwzględnieniem różnych czynników.

Rozdział pierwszy przedstawia pokrótce historię powstania Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz opisuje jej działalność.

Udało mi się również stworzyć zestawienie ciekawych portali internetowych, które pomagają bezpiecznie poruszać się w górach. Zestawienie znajduje się w rozdziale drugim. Szczególnie ciekawy jest system EMMES, który pozwala wzywać pomoc za pomocą telefonu komórkowego nawet, kiedy nie mamy zasięgu, lub jesteśmy nieprzytomni. Warto również wejść na stronę portalu mapowego BPN oraz zapoznać się ze stroną, która pokazuje w czasie rzeczywistym formowanie i przemieszczanie się komórek burzowych.

Rozdział trzeci zawiera charakterystykę regionu Bieszczad oraz krótki opis historii regionu. W rozdziale tym dokonałem szczegółowej analizy ruchu turystycznego na podstawie danych Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W rozdziale 5 zamieściłem analizę rozmieszczenia wybranych akcji ratunkowych i zestawiłem je z danymi dotyczącymi ruchu turystycznego w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Szczególnie ważna jest część dotycząca statystyki wypadków (podrozdział 5.2). Można tam znaleźć informacje o średnim czasie akcji, warunkach w jakich najczęściej prowadzone są akcje ratownicze i poszukiwawcze oraz najczęstsze miejsca ich występowania.

Analizę terenu w poszukiwaniu miejsc szczególnie niebezpiecznych dla ruchu turystycznego przedstawiłem w rozdziale 6. Znajduje się tam sporo informacji o czynnikach powodujących lawiny i miejscach gdzie mogą występować.

Zdaje sobie sprawę z wielu niedoskonałości mojej pracy lecz mam nadzieje, że jej lektura pomoże lepiej zrozumieć problematykę wypadków turystycznych w Bieszczadach oraz zagrożenia z jakimi można się spotkać.

 

Zapraszam do pobrania pracy [8mb] oraz map:

Mapa wypadki [17mb].

Mapa zagrożenia [20mb].

 

W razie pytań proszę pisać: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 Musisz być zalogowany by dodać komentarz.

Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011