UOS UW CONSENSUS - listopad 2009

Spotkanie wyjazdowe grupy 6 osób z UOS UW CONSENSUS oraz „Przewodnika po Historii" Mariusza „Komisarza" Twardowskiego , odbyło się w terminie 10-15-XI.2009 roku. Zostaliśmy miło przyjęci przez Gospodarza. Wyjazd listopadowy w Bieszczady zaskakująco przywitał nas śniegiem, następnie wiosenną pogodą, kończąc na typowej zawiesinie deszczowej.

Oprócz naszej grupy na Otrycie znajdowali się Państwo Grotowscy, czwórka studentów z Wydziału Historii Instytutu Muzykologii oraz studenci turystyki z Poznania. Potrafiliśmy wykorzystać przestrzeń Chaty i okolicy tak aby nie przeszkadzać sobie a nawet współpracować przy pracach wyznaczonych przez Gospodarza, organizowania wspólnych posiłków czy też robienia zakupów. Najważniejsze jednak było to, iż zdołaliśmy zainteresować naszymi projekcjami filmowymi i dyskusjami tematycznymi.

Uczestnicy mieli możliwość rozwinięcia myśli politycznej dotyczącej polityki zagranicznej i obejrzenia materiałów dotyczących : „pożogi" wołyńskiej, 27 dywizji wołyńskiej, Akcja „Wisła" itd. Zrealizowaliśmy plan naukowy w 100%. Zaczęliśmy od rysu historycznego konfliktu etnicznego między Polakami, Żydami, Rusinami, Bojkami itd., poczynając od XIX wieku. Następnie przeszliśmy przez okres najkrwawszy 1942 /44 do następstw jakie przyniosły te wydarzenia. Podczas dyskusji dostrzegliśmy że różnice dzielące Polaków i Rusinów czy też Ukraińców są analogiczne do krwawych konfliktów bałkańskich, gruzińskich, jak i między Irlandczykami a Anglikami.

Część filmową naszego spotkania zakończyliśmy na filmach propagandowych „ogniomistrz Kaleń" z 1947 i na pierwszym westernie polskim „Wilcze echa". Oba te filmy pokazują czasy i atmosferę powojenną panującą w Bieszczadach.

Nasz przewodnik po kartach historii kresów wschodnich i Bieszczad pokazał nam również namacalne dowody wydarzeń historycznych w Bieszczadach. Odbyliśmy wędrówkę do miejsca w którym kiedyś mieściła się wieś Dolny Otryt która posiadała również cerkiew.

Tak więc zamierzone cele zostały osiągnięte, zaszczepione wśród uczestników wątpliwości dotyczące przeszłości (nic nie jest czarno-białe), ukazanie piękna Bieszczadzkich terenów, integracji i działania w grupie.
Następne wyjazdy są w planach.

Przewodniczący UOS UW CONSENSUS
Jakub JakubowskiMusisz być zalogowany by dodać komentarz.

Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011