Krzysztof Potaczała

Dziennikarz niezależny, reporter. Od urodzenia związany z Bieszczadami, mieszka w Ustrzykach Dolnych. Badacz historii regionu i pogranicza polsko-ukraińskiego. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Autor książek: KSU – rejestracja buntu (2010 i 2015 – wydanie poszerzone), Bieszczady w PRL-u (2012), Bieszczady w PRL-u 2 (2013), Bieszczady w PRL-u 3 (2015), To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów (2017), Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże (2018), Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty (2019). Za książkę o KSU otrzymał w 2011 roku nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pierwsze dwa tomy Bieszczadów w PRL-u znalazły się w finale konkursu im. Oskara Haleckiego na Książkę Historyczną Roku (w 2015 r.) Reportaż To nie jest miejsce do życia otrzymał wyróżnienie w konkursie im. Oskara Haleckiego na Książkę Historyczną Roku (w 2018 r. w kategorii popularnonaukowej) i znalazł się w ścisłym finale konkursu im. Kazimierza Moczarskiego na najlepszą książkę historyczną (w 2018 r). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury.

Bieszczady w PRL-u: Takiej Polski juz nie ma. I takich Bieszczadów juz nie ma. Nie ma tez wielu sposród tych, dla których stały sie one miejscem pracy, przygoda, pojedynkiem z samym soba i dzika natura. Zjezdzali tu za pieniedzmi, ale tez za wolnoscia – zeby sie sprawdzic i odnalezc sens zycia. Niezliczona rzesza nazwana bieszczadzkimi pionierami. Ta ksiazka jest o nich – przedzierajacych sie przez wawozy, potoki i błoto, moknacych w deszczu na rozgrzebanych budowach, marznacych zima w „podszytych wiatrem” barakach. Jest dokumentem o ludzkiej przyjazni, rywalizacji, marzeniach, sile i słabosci. To równiez opowiesc o dygnitarzach polujacych na zubry i niedzwiedzie, o tajemnicach rzadowych osrodków wypoczynkowych, o wymazywaniu z publicznej przestrzeni rdzennych nazw miejscowosci. Oraz o tym, jak mieszkancy przygranicznych terenów Polski i ZSRR bratali sie przy wódce na plenerowych wiecach i jak chłopi w Bieszczadach podniesli bunt przeciw ludowej władzy, organizujac słynny na cały kraj protest. Jest tez niniejsza publikacja wspomnieniem górali, współtworzacych bieszczadzka mozaike, szoferów ciezarówek, którzy niemal nigdy nie prowadzili swoich maszyn na trzezwo, poławiaczy wezy chwytajacych jadowite gady gołymi rekami, mysliwych zmagajacych sie z wilczymi watahami… Jeden z reportazy przypomina historie zburzenia pomnika Stalina w Ustrzykach Dolnych, inny rozjasnia mroki banderowskich bunkrów i mogił, kolejny opowiada o grabiezy i niszczeniu ocalałej z wojny sakralnej substancji. Wreszcie obszerny rozdział poswiecony jest najbardziej kontrowersyjnej postaci peerelowskiego okresu w Bieszczadach – pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczynskiemu. Skad pochodził, jaki był w głebi duszy i co zamierzał? 21 barwnych opowiesci, dziesiatki bohaterów, ponad sto czarno- -białych fotografi.

{gallery}osp/programOSP/krzysztofpotaczala{/gallery}

"Bieszczady w PRL-u t. 1
Zbiór reportaży o Bieszczadach w czasach PRL-u. Prawdziwe, w większości mało znane historie i anegdoty oparte na dokumentach i wywiadach ze świadkami tamtych czasów. Dygnitarze partyjni i łowcy węży, zmiany nazw wsi i zima stulecia, wiece przyjaźni i strajki, tajemnicze mogiły i ośrodki rządowe, pomnik Stalina w Ustrzykach i wysiedlenia mieszkańców Soliny. Polowania, górale i bieszczadzki „pan na włościach” w randze pułkownika. 21 barwnych opowieści splecionych losami nietuzinkowych postaci.

Bieszczady w PRL-u t. 2
Druga część zbioru reportaży Krzysztofa Potaczały o Bieszczadach w czasach PRL-u. Prawdziwe, w większości mało znane historie i anegdoty oparte na dokumentach i wywiadach ze świadkami tamtych czasów. Pierwsze bieszczadzkie bazy studenckie i osada „hipisów” w Caryńskiem, dzieje pomnika gen. Świerczewskiego i historia Chaty Socjologa, kościół zbudowany w jedną noc i cerkiew odbudowana dzięki uporowi jednego człowieka, kombinat drzewny „Ustianowa" i wojskowe gospodarstwa rolne, plany stworzenia skansenowej wioski w Łopience i bombowa wizja towarzysza Gierka, wreszcie podróż pociągiem pod sowieckim nadzorem – to tematy tej bogato ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami książki.

Bieszczady w PRL-u t. 3
Trzecia, najnowsza i zarazem ostatnia część niezwykle popularnych reportaży o Bieszczadach autorstwa Krzysztofa Potaczały. Zbiór ilustrowanych opowieści spiętych klamrą czasu lat 70., 80., a nawet sięgającą niekiedy nieco poza peerelowską rzeczywistość.
Historie, których próżno szukać w powszechnie znanej literaturze, pokazujące ludzi i wydarzenia, bez których Bieszczady byłyby uboższe. Przywołane z zakamarków ludzkiej pamięci i pożółkłych już nieco kart historii opowieści o kwaterze Klanu Kowbojów i Trampów spod Baligrodu, o „kolczastej” granicy strzeżonej sierpem i młotem, o skazanych z więziennych Oddziałów Zewnętrznych, o żołnierskim trudzie budowania wąskotorowej kolejki, o samotnych wędrówkach żubra Pulpita czy o przystanku Rainbow Family w Tworylnem pozwolą zobaczyć Bieszczady, jakich już nie ma – pachnące dzikością i wolnością. „Bieszczady w PRL-u 3” to dwanaście soczystych, przyprawionych szczyptą humoru reportaży o prawdziwym, bieszczadzkim życiu".