Zapraszamy do korzystania z Obserwatorium Astronomicznego

Obserwatorium Astronomiczne przy Domu Pracy Twórczej Chata Socjologa na Otrycie jest najwyżej położonym (896 m n.p.m.) publicznie dostępnym obserwatorium w Polsce. Obszar pasma Otrytu, położonego na terenie Krajobrazowego Parku Doliny Sanu należy do najciemniejszych, najmniej zanieczyszczonych światłem obszarów w Europie. Dlatego powstał tu także Park Ciemnego Nieba "Gwiezdne Bieszczady".

Wiata obserwacyjna znajduje się na polance sąsiadującej z Chatą. Obserwacje są prowadzone przez teleskop Sky-Watcher Dobson 16" z systemem Go to. Jest to teleskop najwyższej klasy amatorskiej dostępny na rynku.

Obserwatorium zostało zbudowane przez Stowarzyszenie Klub Otrycki, sfinansowane dzięki zbiórce na portalu Polakpotrafi.pl, prywatnych darczyńców oraz przy wsparciu Nadleśnictwa Lutowiska.

Dochody z Obserwatorium są przeznaczone na konserwację wiaty i teleskopu, zakup akcesoriów oraz lekcje astronomiczne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Zapisy, szczegółowe informacje oraz umówienie warunków korzystania z Obserwatorium:

  • Dla grup, osób indywidualnych, astronomów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


1. Kto może skorzystać z Obserwatorium?

Grupy zorganizowane:

Rozszerzony pokaz astronomiczny dla grup do 15 osób prowadzony przez astronoma. Pokaz składa się z wykładu i prezentacji oraz obserwacji nocnego nieba przez teleskop. Czas trwania: ok. 2 godzin.

UWAGA!!! Pokaz należy rezerwować z minimum 2-tygodniowym wyprzedzeniem (mile widziane nawet większe wyprzedzenie) – ze względu na konieczność uzgodnienia terminu z astronomem prowadzącym pokaz.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grupy szkolne:

Rozszerzony pokaz astronomiczny dla grup do 15 osób prowadzony przez astronoma. Pokaz składa się z wykładu i prezentacji oraz obserwacji nocnego nieba przez teleskop. Czas trwania: ok. 2 godzin.

Kontakt: Izabella Gutowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Goście przebywający w Chacie Socjologa:

Podstawowy pokaz astronomiczny – obserwacje nocnego nieba są prowadzone przez Gospodarza Chaty Socjologa. Zapraszamy grupy oraz osoby indywidualne do zgłaszania się do Gospodarza podczas pobytu w Chacie.

Pokazy odbywają się wtedy, kiedy:

  1. są chętne osoby – najchętniej grupy od 6 osób, zachęcamy do organizowania się wspólnie z innymi Gośćmi Chaty.
  2. obowiązki Gospodarza umożliwią mu przeprowadzenie pokazu
  3. jest odpowiednia pogoda- bezchmurne nocne niebo.
  4. odbywają się wieczorem lub późnym wieczorem.
  5. długość trwania pokazu oraz jego zawartość uzgadnia się indywidualnie z Gospodarzem

Astronomowie-profesjonaliści, pasjonaci, studenci astronomii – indywidualnie lub z grupami:

Prosimy o kontakt z Karoliną Olszańską Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warunki i możliwość skorzystania teleskopu są ustalane indywidualnie.

Staże, praktyki, współpraca:

Zapraszamy studentów astronomii i kierunków pokrewnych oraz pasjonatów astronomii do współpracy.

Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warunki współpracy, stażu lub praktyki są ustalane indywidualnie.


2. A jeśli nie ma dobrej pogody?

W przypadku nieodpowiedniej pogody (zachmurzenie, deszcz) – pokaz odbywa się – wykład z prezentacją multimedialną oraz jeśli jest to możliwe – oglądanie teleskopu i zaznajomienie się z jego działaniem.


3. Jak wyglądają pokazy astronomiczne i lekcje astronomiczne?

Lekcje astronomiczne i pokazy odbywają się w godzinach wieczornych – po zapadnięciu zmroku. Pora zależy od pory roku. Należy zaplanować nocleg w Chacie Socjologa.

Grupa powinna liczyć nie więcej niż 15 osób.

Pełny pokaz trwa około 2 godzin – do 40 minut wykładu połączonego z prezentacja multimedialną, do półtorej godziny – oglądanie nocnego nieba przez teleskop. Więcej o lekcjach astronomicznych – jak to może wyglądać?

Pokaz podstawowy prowadzony przez Gospodarza Chaty – obserwacje nocnego nieba przez teleskop, długość pokazu jest ustalana indywidualnie, istnieje także możliwość wykładu przed obserwacją.