Projekt Volvo - maj 2016

Pokazy astronomiczne dla dzieci z Bieszczadzkich szkół

 

Autor Projektu: Jacek Żebrowski

Termin realizacji: maj 2016

Uczestnicy projektu: Anna Grześkowicz, Sebastian Pawlak, Andrzej Lityński, Sławomir Małażewski, Jacek Żebrowski

W ramach projektu "Pokazy astronomiczne dla dzieci z Bieszczadzkich szkół", wolontariusze Volvo zorganizowali 5 dniowy obóz astronomiczny dla dzieci z Bieszczadzkich Gimnazjów. W projekcie wzięli udział uczniowie z Gimnazjów w:

  • Lesku,
  • Czarnej,
  • Ropience,
  • Wojtkówce,
  • Lutowiskach.

Współpracując z Dyrektorami szkół pracownicy Volvo wyłonili uczestników obozów. Łącznie ok 70 dzieci. Założeniem projektu było rozszerzenie programu fizyki oraz integracja przez wspólną pracę wszystkich uczestników obozu. Obóz został zorganizowany tak, aby codziennie inna grupa dzieci mogła w nim uczestniczyć, jednorazowo ok 15 osób.

Pracownicy Volvo zajęli się aprowizacją dla wszystkich grup. Obóz został zorganizowany w Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa”, gdzie znajduje się teleskop udostępniony turystom do obserwacji nieba. W trakcie pokazów uczestnicy mogli dowiedzieć się co to jest zanieczyszczenie światłem, do czego ludziom potrzebna jest melatonina, dlaczego wielka niedźwiedzica ma długi ogon oraz jak działa zegar słoneczny. Po zmroku pod okiem pracowników Volvo, wszyscy udawali się na miejsce gdzie stoi teleskop aby z pomocą astronoma, „z bliska” oglądać planety układu słonecznego, Marsa, Jowisza, pierścienie Saturna, skupiska gwiazd oraz księżyc. Każdy mógł też własnoręcznie przez teleskop zrobić zdjęcie księżycowi aparatem w telefonie komórkowym.

Wolontariusze Volvo dbali o to aby poszczególne grupy dzieci bezpiecznie dotarły do Chaty Socjologa, oraz koordynowali zajęcia integracyjne – młodzież samodzielnie przygotowywała posiłki, sprzątała oraz organizowała drewno na opał. Grupa mogła samodzielnie wybrać w jakiej formie chce spożywać posiłek, na przykład organizując ognisko.

Wrażenia uczestników utwierdziły nas w tym jak bardzo potrzebne są takie zajęcia w szkołach, które bez wsparcia Wolontariatu Pracowniczego organizowane przez Volvo, nie mogły by sobie na to pozwolić.

Laurki wystawione przez dzieci są najlepszą zachętą do uczestnictwa w kolejnych edycjach Wolontariatu Volvo.

Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Volvo za wsparcie, naszego projektu.

Poniżej relacja fotograficzna z obozów

 

volvo 2016 maj 01Pracownicy Volvo wprowadzają grupę do Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa”

 

volvo 2016 maj 02Uczestnicy obozów samodzielnie przyrządzali posiłki

 

volvo 2016 maj 03Dla niegotujących ognisko

 

volvo 2016 maj 04Pracownicy Volvo prezentują zasadę działania teleskopu.

 

volvo 2016 maj 05Instruktarz z obsługi zegara słonecznego.

 

volvo 2016 maj 06Prezentacja teoretyczna przed pokazem teleskopowym

 

volvo 2016 maj 07Nocna obserwacja nieba

 

volvo 2016 maj 08Księżyc jak nadłoni

 

Laurka dla pracowników Volvo najlepszym podziękowaniem za pracę przy projekcie:volvo 2016 maj 09Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011