Marzec 2016. Rozpoczynamy etap uczenia się obsługi teleskopu i prowadzenia pierwszych testowych pokazów astronomicznych. Na początku maja planujemy Oficjalne Otwarcie Obserwatorium. W ramach testów zostanie poprowadzonych pierwszych 5 lekcji dla dzieci z podkarpackich szkół.

25 inicjatyw Deloitte


12 lutego 2016 r. teleskop zamieszkał w wiacie. Oto kilka zdjęć z montażu :
(wszystkie zdjęcia związane z Obserwatorium są tutaj)


Drodzy Przyjaciele Chaty Socjologa, Sympatycy Projektu Obserwatorium

Z przyczyn niezależnych ode mnie jestem zmuszony zrzec się koordynowania Projektu Obserwatorium. Od dnia dzisiejszego, w sprawach Obserwatorium proszę Was o bezpośredni kontakt z Radą Otrycką. Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się w naszym wspólnym Amfiteatrze Gwiezdnym, na polanie widokowej obok Chaty.

Bardzo Wam dziękuję za współpracę, wspólnie zrobiliśmy coś wielkiego!

Józef Lisowski
16.09.2015 r.

foto


Między 17 a 26 lipca odbył się Obóz Budowlany.

Na Otrycie pracowało w sumie prawie 50 osób - oprócz "obozowiczów" w pracach pomagali przechodnie, którzy decydowali się poświęcić dzień swojego urlopu. 23 lipca zakończyła się zbiórka w portalu PolakPotrafi. Wsparło nas 275 osób, uzyskaliśmy kwotę 30 857 zł czyli 137% założonej kwoty. To ogromny sukces, dziękujemy:)

W czasie obozu wykopaliśmy fundamenty, zalaliśmy bloczki betonowe zaprawą, zbudowaliśmy szyny, taras, domek na teleskop. Cała konstrukcja działa, do ukończenia projektu potrzebna jest tylko drobna kosmetyka i montaż teleskopu. Pracami ekipy kierował Julo Głowacki. Tak duży postęp pracy był możliwy dzięki organizacji pracy i wytrwałej ekipie dziewczyn walczącej w kuchni. Dziękujemy! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z postępami prac:

Czerwiec 2015 - wykopany obrys fundamentów, Julo, Pavol Duris, Kazan.


Dalsze prace ziemne - czerwiec 2015.


Przyjechały bloczki betonowe, zaprawa i piasek. 17.07.2015.


Pierwsza część materiałów jest już na polance, chłopaki szykują się do wkopywania słupków fundamentowych.


Komplet materiałów, betoniarka i silna ekipa - podstawa sukcesu;)


Bloczki betonowe już wkopane, pierwsza taczka zaprawy gotowa do wylania!


Na barkach Jula belki konstrukcyjne wędrują na ZiŁa, Ziłem na Górę, a dalej...


Na Górze słupki już czekają...


Rama domku już naszykowana...


Belki nośne już położone, wypoziomowane...


Szyny do przesuwania domku na teleskop zamontowane...


Domek na szynach stoi...


Powstaje taras widokowy, druga ekipa obija dach domku gontem drewnianym!


Trwają ostatnie prace ziemne i wykończeniowe. Rekultywujemy polanę, montujemy drzwi, czekamy na teleskop:) (fot: Maciek Smolczewski)

Nadal możecie wesprzeć nasz projekt i ufundować kolejne lekcje astronomii dla dzieciaków z Podkarpacia. Wpłaty na konto (tytułem: Obserwatorium Astronomiczne) należy kierować:

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"
Volkswagen Bank Polska S.A.
95 2130 0004 2001 0318 7820 0001

Serdecznie Wam dziękuję, liczę że nie raz spotkamy się w naszym Amfiteatrze Gwiezdnym, na polance obo Chaty

Koordynator projektu

Józef Lisowski, 2 sierpnia 2015 r.

* * *

Starsze informacje:

Drodzy! Zaczynamy zbiórkę pieniędzy na Obserwatorium! Budowa rusza w pierwszych dniach czerwca. Kliknijcie w obrazek poniżej i pomóżcie!

polak

Poniżej znajdziecie historię o projekcie budowy Obserwatorium Astronomicznego na Otrycie, a także bieżące informacje o postępach, jakimi się możemy pochwalić.

Początek nastąpił jesienią 2013 r., kiedy w Chacie odwiedził nas Pavol Ďuriš, inicjator projektów "Gwiezdne Bieszczady" znanego także jako "Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady". Powstał wtedy zamysł zlokalizowania na Otrycie teleskopu, który na obecną chwilę byłby obok Obserwatorium na Lubomirze jednym z najwyżej umieszczonych ogólnodostępnych urządzeń oraz prawdopodobnie najlepiej zlokalizowanym jeśli chodzi o bardzo niski poziom zanieczyszczenia światłem. Pozwoli to zwiększyć atrakcyjność Chaty oraz pozyskać zaplecze do organizacji obozów naukowych dla młodzieży i studentów astronomii oraz stworzy bazę dla astro-zlotów.

Koncepcje w ciągu zimy poddaliśmy analizie, powstały też pierwsze projekty. Pavol Ďuriš zaproponował teleskop wraz z zestawem optyki, jaki najlepiej sprawdziłby się w otryckim Obserwatorium. Wybór padł na Sky-Watcher (Synta) Dobson 16" GoTo.

W połowie lutego odbyliśmy rozmowy w Nadleśnictwie i w Gminie Lutowiska oraz oczywiście szereg narad z Pavolem. Otrzymaliśmy wstępną zgodę na ustawienie teleskopu i zadaszenie go wiatą oraz na włączenie nas jako niezależnego obiektu w poczet miejsc przyjaznych astro-turystyce i "Gwiezdnym Bieszczadom".

Na wyjeździe Rady Otryckiej w marcu 2014 r. złożyliśmy w Nadleśnictwie opis projektu wraz z prośbą o zgodę na budowę Obserwatorium.

Na spotkaniu roboczym 12 marca 2014 przedyskutowaliśmy wady i zalety różnych typów konstrukcji. Piotrek Kołakowski stworzył wstępny projekt zabudowy. 13 marca 2014 przesłaliśmy projekt do Nadleśnictwa Lutowiska.

24 marca spotkaliśmy się z Panią Dyrektor ds. sprzedaży w Delta Optical. W wyniku spotkania otrzymaliśmy rabat na teleskop w wysokości 25%, a na wszelkie dodatkowe akcesoria w wysokości 15%.

25 marca otrzymaliśmy pisemną zgodę od Nadleśniczego Marka Bajdy na budowę Obserwatorium.

Pod koniec kwietnia Jarosław Zimosz wykonał zdjęcia Chaty nocą, co wspomoże nas w promocji przedsięwzięcia. Polecamy galerię: http://wearefrompoland.pl/bieszczady-chata-socjologa-noca/

Obecnie szukamy sponsorów, którzy pomogą nam sfinansować zakup teleskopu i budowę Obserwatorium. Koszt całego przedsięwzięcia szacujemy na 18 000 zł. Udało nam się zebrać niecałe 5 tysięcy.

Listopad 2014

Tworzymy projekt na jeden z portali crowdfundingowych. Pavol Ďuriš i Krzysiek Niemirka wsparli nas materiałami z których zmontujemy film promujący Obserwatorium i zbiórkę funduszy. W momencie kiedy projekt ruszy - będziemy potrzebowali Waszej pomocy - finansowej, ale również udostępniania informacji o zbiórce.

Jeśli chcecie ofiarować coś od siebie, co zostanie przeznaczone na nagrody w crowdfundingu - piszcie na poniższy adres mailowy!

Styczeń 2015

Kończymy przygotowania do opublikowania naszego projektu w portalu crowdfundingowym. Niestety zajmuje to dużo czasu, każdy z nas powięca na to swój wolny czas. Tymczasem polecamy Wam ciekawe narzędzia, które ułatwiają obserwacje nieba: Program Stellarium na komputery osobiste oraz aplikację Google Sky Map dla urządzeń mobilnych z systemem Android lub aplikację Planets dla produktów Apple.

Lipiec 2015

Zapraszamy wszystkich chętnych na obóz budowlany 18-26 lipca w Chacie Socjologa. Będziemy budować Obserwatorium Astronomiczne własnymi siłami, pod kierownictwem Majstra Odbudowy Chaty - Jula.

Jeśli chcielibyście wspomóc budowę Obserwatorium – prosimy o kontakt:

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"

ul. Domaniewska 35b/89
02-672 Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub bezpośrednio wpłaty na konto (tytułem: Obserwatorium Astronomiczne):

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"
Volkswagen Bank Polska S.A.
95 2130 0004 2001 0318 7820 0001

Końcem marca, wspólnie z kolegami z Krakowa, Warszawy, Poznania i Torunia zjawiliśmy się w Chacie Socjologa na Otrycie, w ramach obozu dla studentów Astronomii zorganizowanego przez Klub Otrycki. Naszym celem były obserwacje przeprowadzone nowym teleskopem, umiejscowionym na polanie przy Chacie, dyskusje astronomiczne i wszystkie inne fajne rzeczy, które można robić w górach.

Nocy obserwacyjnych mieliśmy niewiele, niemniej maksymalnie wykorzystaliśmy, co dostaliśmy. Udało się z powodzeniem przetestować teleskop, a także dostępne z nim akcesoria. Sfotografowaliśmy Księżyc oraz Marsa. Ze względu jednak na fazę tego pierwszego (okolice pełni), ograniczyliśmy się do zdjęć tylko tych dwóch obiektów (ku uciesze osób, które wolały obserwować "manualnie"). Po zdjęciu aparatu z wyciągu, teleskop powędrował na mgławice i inne obiekty.

Brak pogody nie demotywował - lokalizacja Chaty pozwalała na częste wypady na szlaki (udało nam się zdobyć nawet Tarnicę!). Kombinacja naszych niesamowitych zdolności do schodzenia ze szlaków i tego niezauważania powodowała, że kilkakrotnie się gubiliśmy, ale zawsze docieraliśmy do celu. Nawet w śnieżycy czy błocie!

Dużą rolę podczas obozu odegrała także wspólna integracja. Mimo, że nie wszyscy mieliśmy okazję się wcześniej spotkać, czynności takie, jak wspólne chodzenie po wodę, drewno, gry, gotowanie czy śpiewy przy kominku pozwoliło nam się lepiej poznać.

Swoisty klimat Chaty udzielił się nam wszystkim i mamy nadzieję, że wszyscy tam szybko wrócimy.

Dajana Olech

7 marca 2016 r. rozpoczynamy pierwsze lekcje astronomiczne dla dzieci i młodzieży z Bieszczadów i województwa podkarpackiego.

Lekcje te zostaną poprowadzone w ramach realizacji projektu finansowanego przez firmę Deloitte z okazji 25-lecia jej działalności w Polsce.

Każda grupa spędzi wieczór, podczas którego odbędzie się prezentacja multimedialna o astronomii, bieszczadzkim niebie, wpływie światła na nasz ekosystem – rośliny i zwierzęta. Następnie późnym wieczorem pod opieką astronoma Pavola Ďuriša odbędzie się pokaz w Obserwatorium.

Uczniowie wraz z nauczycielami będą mieli okazję przenocować w Chacie Socjologa, poznać nasze zwyczaje, pomóc w pracach gospodarczych oraz po prostu pobyć w bieszczadzkim bukowym lesie. W Chacie będą obecni Klubowicze, którzy będą wspierać naszych gości i uczestniczyć w lekcjach: Iza Gutowska, Krzysztof Bogusz, Radek Kowalski, Piotr Kurowski.

Przez pięć kolejnych nocy Chatę i Obserwatorium odwiedzą:

 • 7 marca - Liceum Ogólnokształcące w Ustrzykach Dolnych, pani Kamila Walasek
 • 8 marca - Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych , pan Andrzej Rybski
 • 9 marca - Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych, pani Magdalena Bednarz
 • 10 marca - Gimnazjum nr 15 w Rzeszowie, pan Wacław Ciwiński
 • 11 marca - Gimnazjum w Lutowiskach, pan Grzegorz Jakubiec

Organizację lekcji astronomicznych skoordynowali: Iza Gutowska i Krzysztof Bogusz

Relacja Izy z przebiegu pierwszych otryckich lekcji astronomii

Relacja Dajany z obozu studenckiego


Pomysł budowy Obserwatorium powstał w 2013 roku. Swoją wiedzą merytoryczną wspiera nas od początku Pavol Ďuriš, pomysłodawca "Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady". Naszym celem jest popularyzacja astroturystyki w Bieszczadach (Otryt i Chata Socjologa znajdują się na terenie http://www.gwiezdnebieszczady.pl), rozszerzenie Bieszczadzkiej oferty turystycznej oraz ułatwienie dostępu do nowoczesnych narzędzi dydaktycznych rozszerzających program fizyki miejscowym szkołom podstawowym i średnim.

Jak powstawało obserwatorium - relacja na stronie projektu PolakPotrafi


Projekt finansowany przez Deloitte

Z okazji 25-lecia działalności w Polsce firmy Deloitte, otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację 5 lekcji dla dzieci i młodzieży z bieszczadzkich szkół oraz realizację astronomicznego obozu dla studentów.

75 uczniów weźmie udział w wyjątkowych lekcjach. Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym będą urozmaiceniem programu fizyki i przyrody dla młodzieży z okolicznych szkół. Pokazy ufunduje firma doradcza Deloitte, która z okazji 25. rocznicy swojej obecności w Polsce wspiera 25 ważnych projektów społecznych. W Bieszczadach odbędzie się też tygodniowy obóz naukowy dla piętnastu studentów.

Zapraszamy do lektury informacji na stronie Deloitte


Zaproszenie do udziału w pokazach astronomicznych – lekcje dla dzieci i młodzieży z bieszczadzkich szkół w Chacie Socjologa.

Pokazy astronomiczne zaplanowane są terminie styczeń/luty 2016 roku w Chacie Socjologa. Oferta zakłada realizację 5 lekcji dla 15-osobowych grup wraz z opiekunem. Każda grupa będzie otoczona opieka przedstawiciela Klubu Otryckiego. Zapewniamy finansowanie: wyżywienia, noclegu, prezentacji i pokazu astronomicznego oraz materiałów dydaktycznych. Dojazd do Chaty Socjologa leży po stronie Szkoły.

Informacje o lekcjach astronomicznych - dokument pdf


Zaproszenie do zorganizowania studenckiego obozu astronomicznego w Chacie Socjologa.

Obóz odbędzie się w sezonie zimowym – styczeń – marzec 2016 roku. W obozie może wziąć udział 15 studentów wraz z opiekunem. Zapewniamy finansowanie: wyżywienia, noclegu, oraz materiałów dydaktycznych. Studenci będą mogli przez 7 dni korzystać z obserwatorium astronomicznego. Dojazd do Chaty Socjologa leży po stronie uczestników obozu. Do współpracy zapraszamy uczelnie i wydziały tematycznie powiązane z astronomią, tak aby w składzie obozu była minimum jedna osoba, która może samodzielnie obsługiwać teleskop.

Informacje o organizacji studenckiego obozu astronomicznego - dokument pdf


Deloitte obchodzi w tym roku 25. rocznicę działalności w Polsce. Z tej okazji firma w całym kraju wspiera 25 inicjatyw, które mają na celu pracę na rzecz społeczności lokalnych i mieszczą się w formule idei Deloitte „Making an impact that matters”. Każda z wybranych inicjatyw zostanie wsparta pomocą finansową, organizacyjną i logistyczną.”

25 inicjatyw Deloitte

Sprawozdanie z lekcji astronomicznych w marcu 2016

W dniach 7-11.03 2016 w "Chacie Socjologa" na Otrycie odbyły się lekcje astronomiczne dla młodzieży z bieszczadzkich szkół. W każdych zajęciach uczestniczyło około 15 uczniów. Kolejno przyjechały grupy:

 • 7 marca - p. Kamila Walasek z uczniami z LO w Ustrzykach Dolnych,
 • 8 marca – p. Andrzej Rybski z uczniami z Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych,
 • 9 marca - p. Magdalena Bednarz z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych,
 • 10 marca - p. Wacław Ciwiński z młodzieżą z Gimnazjum nr 15 w Rzeszowie i
 • 11 marca - Grzegorz Jakubiec z uczniami ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lutowiskach.

Wszystkie zajęcia odbywały się według podobnego schematu. Nauczyciele z uczniami przyjeżdżali do Dwernika, gdzie czekał na nich członek Klubu, pełniący rolę przewodnika i opiekuna grupy, następnie wszyscy udawali się na górę. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania w Chacie i rozpakowaniu się, młodzież pod nadzorem opiekuna przygotowywała sobie obiad. Wyjątkiem była grupa piątkowa, ponieważ ich szkoła położona jest najbliżej Otrytu i z ich miejscowości prowadzi szlak na górę, uczniowie wraz z nauczycielem podchodzili na górę z Lutowisk po zjedzeniu posiłku na dole. Po obiedzie młodzież spacerowała po okolicy, jeśli pogoda na to pozwalała lub spędzała czas w Chacie.

O godzinie 19 w Chacie, w sali kominkowej rozpoczynała się prezentacja multimedialna. Wykład był ciekawy, poruszał nie tylko tematy związane z astronomią, ale także nadal mało znany problem zanieczyszczenia światłem i opowiadał o idei parków czystego nieba. Piękne zdjęcia i krótkie filmiki rozgwieżdżonego nieba wprowadziły do sali nieco magiczną atmosferę i sprawiły, że uczniowie słuchali zaciekawieni i skupieni. Prelegentowi udało się się nawiązać dobry kontakt ze słuchaczami i mimo, że pokaz trwał koło półtorej godziny nikt nie wydawał się znudzony. Część teoretyczna kończyła się quizem z nagrodami dla zwycięzców. Zaangażowanie uczestników w odpowiadanie na pytania konkursowe było najlepszym dowodem ich uważnego słuchania. Każdy uczeń otrzymał materiały szkoleniowe, które zawierały m.in. laminowaną mapkę nieba.

Po prezentacji wszyscy udali się do obserwatorium, gdzie miała odbyć się obserwacja nieba. Niestety z powodu niesprzyjających warunków pogodowych tylko jednej grupie (wtorkowej) udało się obejrzeć gwiazdy przez teleskop. Pozostałe grupy zapoznały się jedynie ze sprzętem i jego obsługą (grupa poniedziałkowa z uwagi na bardzo mocno padający deszcz wieczorem, obejrzała obserwatorium dopiero następnego dnia rano). Mimo, że uczniowie żałowali, że nie mogli obserwować gwiazd byli zaciekawieni budową i działaniem teleskopu, większość z nich miała okazję obejrzenia takiego sprzętu pierwszy raz w życiu.

Po powrocie do chaty i przygotowaniu wieczornego posiłku, młodzież spędzała wieczór na śpiewaniu (na przykład w grupie poniedziałkowej były uczestniczki chóru, które przepięknie śpiewały łemkowskie piosenki a'capella) lub graniu w gry towarzyskie, po czym, zwykle po północy układała się do snu. Rano po śniadaniu młodzież z żalem opuszczała Chatę. Schodzili do Dwernika, gdzie czekał na nich transport powrotny.

Z informacji, które otrzymaliśmy od grup i opiekunów wynika, że zarówno lekcje jak i pobyt na Otrycie wszystkim bardzo się podobał. Nauczyciele uznali, że lekcje były ciekawe i rozwijające, uczniowie byli zadowoleni. Chcieliby wziąć udział w kolejnych tego typu lekcjach, zwłaszcza, że tym razem większość uczestników nie miała okazji obserwować nieba.

Izabella Gutowska

we współpracy z:
Krzysztofem Boguszem,
Radosławem Kowalskim,
Piotrem Kurowskim

Zapraszamy do korzystania z Obserwatorium Astronomicznego

Obserwatorium Astronomiczne przy Domu Pracy Twórczej Chata Socjologa na Otrycie jest najwyżej położonym (896 m n.p.m.) publicznie dostępnym obserwatorium w Polsce. Obszar pasma Otrytu, położonego na terenie Krajobrazowego Parku Doliny Sanu należy do najciemniejszych, najmniej zanieczyszczonych światłem obszarów w Europie. Dlatego powstał tu także Park Ciemnego Nieba "Gwiezdne Bieszczady".

Wiata obserwacyjna znajduje się na polance sąsiadującej z Chatą. Obserwacje są prowadzone przez teleskop Sky-Watcher Dobson 16" z systemem Go to. Jest to teleskop najwyższej klasy amatorskiej dostępny na rynku.

Obserwatorium zostało zbudowane przez Stowarzyszenie Klub Otrycki, sfinansowane dzięki zbiórce na portalu Polakpotrafi.pl, prywatnych darczyńców oraz przy wsparciu Nadleśnictwa Lutowiska.

Dochody z Obserwatorium są przeznaczone na konserwację wiaty i teleskopu, zakup akcesoriów oraz lekcje astronomiczne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Zapisy, szczegółowe informacje oraz umówienie warunków korzystania z Obserwatorium:

 • Dla grup, osób indywidualnych, astronomów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


1. Kto może skorzystać z Obserwatorium?

Grupy zorganizowane:

Rozszerzony pokaz astronomiczny dla grup do 15 osób prowadzony przez astronoma. Pokaz składa się z wykładu i prezentacji oraz obserwacji nocnego nieba przez teleskop. Czas trwania: ok. 2 godzin.

UWAGA!!! Pokaz należy rezerwować z minimum 2-tygodniowym wyprzedzeniem (mile widziane nawet większe wyprzedzenie) – ze względu na konieczność uzgodnienia terminu z astronomem prowadzącym pokaz.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grupy szkolne:

Rozszerzony pokaz astronomiczny dla grup do 15 osób prowadzony przez astronoma. Pokaz składa się z wykładu i prezentacji oraz obserwacji nocnego nieba przez teleskop. Czas trwania: ok. 2 godzin.

Kontakt: Izabella Gutowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Goście przebywający w Chacie Socjologa:

Podstawowy pokaz astronomiczny – obserwacje nocnego nieba są prowadzone przez Gospodarza Chaty Socjologa. Zapraszamy grupy oraz osoby indywidualne do zgłaszania się do Gospodarza podczas pobytu w Chacie.

Pokazy odbywają się wtedy, kiedy:

 1. są chętne osoby – najchętniej grupy od 6 osób, zachęcamy do organizowania się wspólnie z innymi Gośćmi Chaty.
 2. obowiązki Gospodarza umożliwią mu przeprowadzenie pokazu
 3. jest odpowiednia pogoda- bezchmurne nocne niebo.
 4. odbywają się wieczorem lub późnym wieczorem.
 5. długość trwania pokazu oraz jego zawartość uzgadnia się indywidualnie z Gospodarzem

Astronomowie-profesjonaliści, pasjonaci, studenci astronomii – indywidualnie lub z grupami:

Prosimy o kontakt z Karoliną Olszańską Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warunki i możliwość skorzystania teleskopu są ustalane indywidualnie.

Staże, praktyki, współpraca:

Zapraszamy studentów astronomii i kierunków pokrewnych oraz pasjonatów astronomii do współpracy.

Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warunki współpracy, stażu lub praktyki są ustalane indywidualnie.


2. A jeśli nie ma dobrej pogody?

W przypadku nieodpowiedniej pogody (zachmurzenie, deszcz) – pokaz odbywa się – wykład z prezentacją multimedialną oraz jeśli jest to możliwe – oglądanie teleskopu i zaznajomienie się z jego działaniem.


3. Jak wyglądają pokazy astronomiczne i lekcje astronomiczne?

Lekcje astronomiczne i pokazy odbywają się w godzinach wieczornych – po zapadnięciu zmroku. Pora zależy od pory roku. Należy zaplanować nocleg w Chacie Socjologa.

Grupa powinna liczyć nie więcej niż 15 osób.

Pełny pokaz trwa około 2 godzin – do 40 minut wykładu połączonego z prezentacja multimedialną, do półtorej godziny – oglądanie nocnego nieba przez teleskop. Więcej o lekcjach astronomicznych – jak to może wyglądać?

Pokaz podstawowy prowadzony przez Gospodarza Chaty – obserwacje nocnego nieba przez teleskop, długość pokazu jest ustalana indywidualnie, istnieje także możliwość wykładu przed obserwacją.