Piątek 18 października

15.00 - Rozpoczęcie festiwalu
15.15 -16.45 - Warsztaty FOTOgraficzne - Jacek Lidwin
16.50 -17.35 - Obiadokolacja

Prelekcje

17.45 - 19.15 - Henryk Kliszko i Julian Glowacki - Historia Chaty Socjologa i Ruchu Otryckiego
19.30 - 21.00 - Krzysztof Potaczała - Bieszczady: od akcji "Wisła" 1947 do akcji "H-T" 1951.
21.15 - 22.45 - Danuta Piotrowska - In memoriam Tadeusz Piotrowski - Nanga Parbat
23.00 - 24.00 - Mateusz Matysiak - Bieszczadzcy Mocarze
00.10 - Koncert muzyczny
01.15 - 02.30 - Pokaz astronomiczny – Albert Pawłowski
01.10 - Muzykowania ciąg dalszy

Sobota 19 października

09.00 - 09.45 - Śniadanie
Warsztaty
10.00 - 12.15 - Kulinarnie
- Karolina Stopa - autorska kuchnia i wypieki (kuchnia w Chacie)
- Iza Gutowska i Krzysztof Bogusz - kuchnia tajska (wiata)
12.30 - 14.00Jadwiga Sauter Przetwórstwo z bieszczadzkich darów
10.00 - 12.15 - Piotr Kurowski - Terenoznawstwo Koncert muzyczny
12.30 - 13.45 - Marcin Jóźwiak – Meteorologia
14.00 - 15.15 - Ratownicy GOPR - O bezpieczeństwie w górach
15.30 - 16.15 - Obiad
Prelekcje
16.30 - 18.00Jan Minosora - Królestwo Mustang - Raj utracony
18.15 - 19.45Grzegorz Baltazar Kajdrowicz - W poszukiwaniu Króla Juliana - Madagaskar na rowerze
20.00 - 21.30 - Julia Witczuk i Stanisław Pagacz– nie Tylko Peru
21.45 - 23.15Agnieszka "Leśna" Dziadek - Potrójna korona amerykańskich szlaków długodystansowych
23.30 - Koncert muzyczny
00.30 - Muzykowania ciąg dalszy

Niedziela 20 października

09.00 - 09.45 - Śniadanie
Warsztaty
10.00 - 11.45 - Biżuteria z drewna i inne cacka - Patrycja "Patka" Szczepańska, Gabi Woźniak i Szymon "Murzyn" Stacewicz-Jasiak
12.00 - Zakończenie festiwalu

Agnieszka "Leśna" Dziadek

Z wykształcenia geograf podróżniczka specjalizującą się w samotnym pokonywaniu szlaków długodystansowych. Zimą 2015/2016 przeszła szlak Te Araroa trawersujący Nową Zelandię (3353 km, 150 dni), w 2017 pokonała Appalachian Trail we wschodniej części USA (3523 km, 122 dni), w 2018 Continental Divide Trail w Górach Skalistych USA (4717 km, 128 dni). W 2019 podejmuje probę przejścia Pacific Crest Trail, ostatniego szlaku Potrójnej Korony. W sumie "w nogach" ma już ponad 23 000 km. Agnieszka wystąpi z prezentacją "Triple Crown of American Hiking" czyli "Potrójna korona amerykańskich szlaków długodystansowych". Opowie o Appalachian Trail, Continental Divide Trail i świeżo ukończonym Pacific Crest Trail, o kontekście historycznym ich powstania, o kulturze wędrowania i samych wędrowcach, a przede wszystkim o górach, przez które prowadzą.

Albert Pawłowski

Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik Planetarium EC1 Łódź - Miasto Kultury.
O tym że istnieje inny świat dowiedział się w liceum od nauczyciela biologi. Od tamtej pory poprzez podróże małe i duże stara się zrozumieć o co chodzi. Autor powiedzonka "Iście nie ma sensu, jeśli nie można się zatrzymać". Na jego wizytówce jest napisane - minipoeta, mikrofizyk, nanoastronom, pikopodrożnik, femtoprzyrodnik, attofilozof.

Julia Witczuk i Stanisław Pagacz

Z zawodu zoolodzy, pracownicy Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN. Od ponad dwudziestu lat podróżują po górach Europy Wschodniej, Azji i Ameryki Północnej, a ostatnio odbyli także podróże do Australii i Peru. Autorzy dwóch przewodników turystycznych po regionie Bajkału, albumu fotograficznego „Syberia. W nadbajkalskiej krainie Buriatów” oraz wystaw i artykułów prasowych. Podróże i fotografowanie łączą z pracą naukową przy badaniach dzikich zwierząt, głównie w regionach górskich. Na stałe mieszkają w Bieszczadach u stóp Otrytu, gdzie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne "Chata na szlaku".

Podczas naszego spotkania opowiedzą o wyprawie do Peru, którą odbyli wiosną 2019 roku oraz o ... (niespodzianka z dalekiego kraju, gdzie ludzie żyją na głowach).

Mateusz Matysiak

Przyrodnik, fotograf i filmowiec. Z zawodu biolog, leśnik i inżynier środowiska. Absolwent poznańskich uczelni – Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pasjonat gór, owładnięty Bieszczadami promotor regionu, felietonista i reporter. Autor licznych tekstów przyrodniczych i publikacji popularnonaukowych, w tym ilustrowanych encyklopedii zwierząt Polski oraz ptaków Polski. Wielokrotny laureat oraz juror konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. Tradycjonalista, miłośnik tego, co zdrowe i autentyczne. Sentymentalny smakosz i wyznawca natury. Admirator i kontemplator dzikiej przyrody, który potrafi dnie całe spędzać w krępującym bezruchu i ascetycznym maskowaniu, w skrajnie trudnych warunkach, tylko po to, by ze szczególną atencją uwiecznić tę jedyną scenę z życia rzadkich i płochliwych zwierząt. Mateusz prowadzi wspaniałą strone www razem z żoną Agatą http://www.fotomatysiak.pl.

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

Rowerzysta - Sakwiarz, fotograf pożal sie Boże, podróżnik od wielkiego dzwonu, Gospodarz Chaty Socjologa, pomysłodawca i twórca Festiwalu Slajdów Podróżniczych na Ekranie Kinowym w Przemyślu - PRZEMYŚLne PODRÓŻE. Jego podróże można śledzić na stronie www.turystykarowerowa.eu 

Danuta Piotrowska

Urodziła się i mieszka w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autorka fotograficznych wystaw indywidualnych i współuczestniczka wystaw zbiorowych.

Jan Minosora

Oficer Policji w stanie spoczynku, moja pasja to góry od tych najniższych do najwyższych, pasjonuję się wspinaczką i należę do Klubu Wysokogórskiego w Opolu, wędrowałem po górach polskich z umiłowaniem szczególnym Karkonoszy i Tatr, po Alpach i Kaukazie. W 2018 roku pierwszy raz ruszyłem do Nepalu i już wiem że tam wrócę. Należę także do Klubu Otryckiego i uwielbiam Chatę Socjologa :)

Krzysztof Potaczała

Dziennikarz niezależny, reporter. Od urodzenia związany z Bieszczadami, mieszka w Ustrzykach Dolnych. Badacz historii regionu i pogranicza polsko-ukraińskiego. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Autor książek: KSU – rejestracja buntu (2010 i 2015 – wydanie poszerzone), Bieszczady w PRL-u (2012), Bieszczady w PRL-u 2 (2013), Bieszczady w PRL-u 3 (2015), To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów (2017), Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże (2018), Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty (2019). Za książkę o KSU otrzymał w 2011 roku nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pierwsze dwa tomy Bieszczadów w PRL-u znalazły się w finale konkursu im. Oskara Haleckiego na Książkę Historyczną Roku (w 2015 r.) Reportaż To nie jest miejsce do życia otrzymał wyróżnienie w konkursie im. Oskara Haleckiego na Książkę Historyczną Roku (w 2018 r. w kategorii popularnonaukowej) i znalazł się w ścisłym finale konkursu im. Kazimierza Moczarskiego na najlepszą książkę historyczną (w 2018 r). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury.

Ratownik GOPR

Jak to się zaczęło w Bieszczadach...

materiał pochodzi ze strony www.bieszczady.gopr.pl

Turystyka w Bieszczadach rozwijała się od ponad stu lat. Bardziej znane przed II wojną światową były Bieszczady Wschodnie, wtedy należące do Polski. W pierwszych latach po II wojnie, w tej części Bieszczadów , która została w granicach Polski, trwały walki i nie mogło być mowy o uprawianiu turystyki. Po przesunięciu granicy w 1951 roku i włączeniu 480 km2 z Ustrzykami Dolnymi, otworzył się dostęp do tej części kraju.

Wyznaczenie czerwonego szlaku w roku 1952 przez Władysława Krygowskiego oraz budowa tzw. dużej obwodnicy, umożliwiły przyjazdy turystów w Bieszczady. Kampania prasowa i filmowa roztoczyły nad tymi górami aurę westernu, ale i spowodowały napływ ludzi – zarówno osadników jak i turystów. Z czasem nastąpiło nasilenie ruchu turystycznego, zaczęto organizować rajdy i zloty.

Henryk "Heniutek" Kliszko

Socjolog z wykształcenia, pedagog z powołania, przywódca z Bożej Łaski. Jako student wymyślił Chatę Socjolga jako miejsce i wspólnotę łączącą prace fizyczną i umysłową, a w 1973 roku wraz z grupą przyjaciół wcielił w życie. W latach późniejszych, przezwiele lat prowadził coś na kształt wspólnoty terapeutycznej na Wańka Dziale. Wiele podróżuje po Polsce kamperem. Obecnie, uwolniony od cieżkiej pracy zawodowej powraca na Otryt w wielkim stylu. Szczęśliwie ukończył 70 lat.

Nestor Chaty Socjologa i ruchu otryckiego.

Juliusz “Julo” Głowacki

Nazywam się Juliusz Głowacki. Nie mam wieku, jak wszyscy na Otrycie, więc - Julo. Pierwszy raz przechodziłem Otrytem w 1971, nie wiedząc, że to Otryt. Chaty jeszcze nie było. Ostatni raz byłem w starej chacie w 1997. Spaliła się 13 stycznia 2003. A już w 2004 tańczyliśmy  na Sylwestrze w odbudowanej przez nas, Otrytczyków, nowej chacie. Udało się. No i jest. I hvala Bohu.  Julo otrzymał tytuł Majstra Chaty Socjologa.