Historia Pierwszej Chaty

Historia Pierwszej Chaty

Bardzo skrótowa
(może aż za bardzo, ale na razie musi starczyć)

Piłowanie 28.4 KB

W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych powstała idea zorganizowania studenckiej bazy z dala od szumu i zgiełku "wielkiego świata". Wybór padł na powtórnie zdziczałe i w ogóle nie zamieszkane ostępy bieszczadzkiego pasma górskiego o nazwie Otryt. Izolacja położonej na szczycie chatki umożliwiała swobodną wymianę myśli wśród jej bywalców bez narażania się na niebezpieczeństwo inwigilacji ze strony UB.

Budowa 28.5 KB

Pierwsze działania na Otryckiej polanie rozpoczęły się w 1972 roku. Grupka zapaleńców pod organizacyjnym i duchowym przewodnictwem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na własnych plecach wnosiła na szczyt niezbędne materiały. Wspólnymi siłami wybudowali Chatę, która do dziś jest fizycznym fundamentem działalności Klubu Otryckiego. Stowarzyszenie studenckie "Klub Otrycki" powołane zostało początkowo do opieki nad Chatą. Z czasem rozmach i zakres działalności stowarzyszenia przerósł wszelkie oczekiwania.

Budowa 21.8 KB

Na Uniwersytecie Warszawskim Klub Otrycki prowadził dość aktywną działalność wydawniczą wydając wiele tytułów ówcześnie niedostępnych a poszukiwanych. W chacie organizowano letnie obozy studenckie, wyjazdowe seminaria naukowe, konferencje. W okolicznych wsiach urządzano masowe imprezy dla niezwykle skonfliktowanej miejscowej ludności, na których niejednokrotnie bliscy sąsiedzi po raz pierwszy zaczynali ze sobą rozmawiać. Przez lata chata wykształciła specyficzną kulturę, na którą składają się różne obrzędy i rytuały towarzyszące codziennemu życiu jej bywalców.

Po pracy 22.9 KBPo przełomie 1989 roku Chata powoli zaczęła zmieniać swój charakter. Znikła, tak silna dotąd, konieczność tworzenia alternatywnego, wobec realnej rzeczywistości, mikroświata. Możliwość swobodnego wyrażania opinii sprawiła, iż ilość organizowanych wyjazdów naukowych spadła niemal do zera. Przestano tu przyjeżdżać, by swobodnie porozmawiać, a zaczęto przyjeżdżać, by odpocząć od pośpiechu i hałasu wolnorynkowego życia. Powstała nowa potrzeba alternatywy wobec cywilizacyjnego pędu, pośpiechu, alienacji i atomizacji. Stara Chata spłonęła 13 stycznia 2003 roku, ale specyficzna kultura Chaty Socjologa przetrwała do dziś dnia i duch tego miejsca w dalszym ciągu czuwa na otryckiej polanie

Jeśli interesują Cię dzieje tych ziem, zanim powstała Chata Socjologa odyłam na stronę poświęconą Łemkom, a w szczególności do artykułu jednego z Otrytczyków - Tadeusza Olszańskiego o historii Łemków w całych Beskidach.

Wjazd 27.9 KB

Inne teksty o historii

Inne teksty opowiadające o czasach pierwszej Chaty
można znaleźć w działach "Wspomnienia z Pierwszej Chaty" oraz "Ludzie, którzy odeszli"


 

Jeśli pamiętacie jeszcze cokolwiek z Waszych pobytów i działań w Chacie Socjologa, jeśli pamiętacie co działo się w Klubie kiedy o rozpadzie państwa Wielkiego Brata nikt jeszcze nie myślał - piszcie! I przysyłajcie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oczywiście! Teksty zostaną zamieszczone na Naszej Stronie!

Czekam i pozdrawiam -
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Musisz być zalogowany by dodać komentarz.

Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011