Danuta Piotrowska

Urodziła się i mieszka w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autorka fotograficznych wystaw indywidualnych i współuczestniczka wystaw zbiorowych.

Działalność górska to udział w trekkingach:

  • rekonesans do bazy pod Nun Kun (Kaszmir, Indie),
  • rekonesans pod Api (Nepal),
  • rekonesans do bazy pod Himalchuli (Nepal),
  • udział w wyprawie sportowo-trekkingowej na lodowiec Sosbun (Pakistan),
  • wędrówki po polskich górach.

Działalność publicystyczna/wydawnicza to seria książek górskich pod wspólnym tytułem In memoriam Tadeusz Piotrowski:

Lhotse 1974 (2017), Nanga Parbat 1982 (2018), Nanga Parbat 1985 (2019), K2 1986 (2016). (W opracowaniu Troll Wall 1972-1977).

Książki, będące zapisem historii pionierskich osiągnięć polskiego alpinizmu, bogato ilustrowane zdjęciami pochodzącymi z archiwum Tadeusza Piotrowskiego, zostały dostrzeżone przez krytyków na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju i otrzymały następujące nagrody lub wyróżnienia:

- K2 1986 – najlepszy album górski (2016),

- Lhotse 1974 – nagroda specjalna (2017),

- Nanga Parbat 1982 – wyróżnienie (2018).

Danutę Piotrowską uhonorowano dyplomem za popularyzację kultury górskiej (2017).

 

Jej działalność popularyzatorska to prelekcje, promujące książki Tadeusza Piotrowskiego oraz historię polskich wyjazdów sportowych i pionierskich wypraw górskich, prowadzone w wielu miastach Polski, na różnych imprezach górskich.

Publikuje zdjęcia górskie (z archiwum rodzinnego) w czasopismach oraz górskich książkach krajowych i zagranicznych.

Jest autorką wystaw fotograficznych o tematyce górskiej: Namaste Nepal – ludzie (1996 - 2010), K2 – góra tragiczna (2009), Echo K2 – Namaste (2007), In Memoriam Tadeusz Piotrowski (2011), Góry, góry (2013), Noszak 1973 - tak to się zaczęło (2013), Lhotse 1974 (2017), Nanga Parbat 1982 (2018), Nanga Parbat 1985 (2019) oraz wystaw tematycznych towarzyszących Przeglądom Filmów o Górach O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie.

Ponadto jest autorką ok. 30 fotograficznych wystaw indywidualnych oraz współuczestniczką wielu wystaw zbiorowych (krajowych i zagranicznych) Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Ulubionym tematem prac fotograficznych są zapisy z licznych podróży, fotografia przyrodnicza oraz ludzie, a w szczególności dzieci.

Uczestniczyła w wielu międzynarodowych plenerach artystycznych, których prace prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia).

{gallery}osp/programOSP/danutapiotrowska{/gallery}

Książka pt. Nanga Parbat 1985, to kolejna książka z serii In memoriam Tadeusz Piotrowski. Jest to kompilacja zapisanych notatek i fotografii wielu autorów, powstających w czasie rzeczywistym, podczas trwania akcji górskiej stanowiąca materiał surowy (wyjątek stanowi tekst będący fragmentem książki Mój pionowy świat Jerzego Kukuczki).

W 1985 roku w rejonie Nanga Parbat działały dwie polskie wyprawy i obie osiągnęły wyznaczony cel.

Pierwsi Polacy (Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka i Sławomir Łobodziński w towarzystwie Carlosa Carsolio z Meksyku) stanęli na szczycie 13 lipca 1985 roku, kończąc wytyczoną w 1982 roku nową drogę południowo-wschodnim filarem Nanga Parbat (w wyprawie tej brał udział Tadeusz Piotrowski i opisał ją w książce Nanga Parbat 1982). Dwa dni później 15 lipca 1985 roku, w zespole kobiecym, na wierzchołku stanęły pierwsze Polki: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz.

Serię In memoriam tworzą reprinty książek napisanych przed laty przez Tadeusza Piotrowskiego, a także książki, których napisać nie zdążył, na które składają się pozostawione przez niego różnorodne materiały, notatki, listy, fotografie, zebrane i opracowane po jego śmierci. Publikacje te powstają, aby zachować́ pamięć o tych, którzy pozostali na zawsze w ukochanych, bezlitosnych górach, a również̇ dla tych, którzy szczęśliwie z gór powrócili.

Ukazały się już trzy książki-albumy w tej serii (Wydawnictwo Stapis). Wszystkie zostały docenione przez  jury konkursu „Książka Roku” podczas Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju:

- K2 1986 – najlepszy album górski (2016),

- Lhotse 1974 – nagroda specjalna (2017),

- Nanga Parbat 1982 – wyróżnienie (2018).

W treści publikacji z serii In memoriam nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie – po co jej bohaterowie się wspinają? Dlaczego ryzykują życiem? Jednak możemy znaleźć zrozumienie dla pasji, zrodzonej z miłości do gór, która pcha ich w te groźne, nieprzystępne skalne olbrzymy, wzywające na sięgające nieba szczyty.