WITAMY W OTRYCKICH STRONACH


Chata Socjologa
stoi na szczycie bieszczadzkiego Otrytu od 1973 roku.
Między 13 stycznia 2003 roku a 14 listopada 2004 miała z powodu pożaru
przerwę w życiorysie. Wysiłkiem wielu osób, firm i instytucji zorganizowanych
wokół Stowarzyszenia Klub Otrycki przerwa ta nie trwała długo.

Zapoznajcie się z historią, obejrzyjcie zdjęcia, odwiedźcie to magiczne miejsce,
które nikogo nie pozostawia obojętnym.

 


 

W dniu 13 stycznia 2003 roku Chata Socjologa spłonęła.

17 lutego 2003 roku podpisaliśmy z Nadleśnictwem nową umowę najmu gruntu umożliwiającą nam staranie się o pozwolenie na Odbudowę.

17 lipca 2003 roku zostało wydane pozwolenie na odbudowę Chaty Socjologa.

28 września 2003 roku zakończyliśmy wylewanie fundamentów pod Nową Chatę.

3 lipca 2004 roku zwiesiliśmy na Nowej Chacie wiechę.

14 listopada 2004 roku zamknęliśmy Stan Surowy Nowej Chaty.

>>> ZROBILIŚMY TO FIZYCZNIE WŁASNYMI SIŁAMI <<<


Więcej informacji o Odbudowie TUTAJ

Chata Socjologa 8 KB
Chata Socjologa przed pożarem...
Chata Socjologa 5 KB
...następnego dnia po pożarze
Chata Socjologa 5 KB
Gotowe fundamenty pod Nową Chatę Socjologa
Chata Socjologa 5 KB
Dzień zamknięcia stanu surowego.
Gospodarz już mieszka.
Chata Socjologa 8 KB
Nowa Chata pokryta gontem

 

Bieszczady z Feniksem

Feralnego 13 stycznia 2003 roku były w Chacie trzy osoby. Dwóch mężczyzn zeszło na dół po zakupy. W Chacie została dziewczyna. Siedziała w Służbówce, gdy poczuła swąd spalenizny. Wyszła do przedsionka i zobaczyła ścianę ognia pełznącego z kuchni po schodach na górę. Chwyciła przytomnie gaśnicę i próbowała gasić, jednak ogień był zbyt duży. Gdy zdała sobie sprawę, że nie da rady, wyskoczyła z Chaty i pobiegła na dół do Dwernika.

Zaalarmowani mężczyźni pobili wszelkie rekordy, w 25 minut byli na Górze. Chata stała już cała w płomieniach i zaczynała się zawalać. Można było tylko patrzeć jak 30-letnia historia ulatuje z dymem. Cała trójka straciła wszystko. Zostało im tylko to, co mieli na sobie...

Najprawdopodobniej pożar wybuchł od nieszczelnego komina. Nieustanne zmiany temperatur, mrozy, odwilże, wilgoć naruszyły konstrukcje. Często wykonywane konserwacje i remonty nie zapobiegły tragedii.

Co dalej? Oczywiście odbudujemy Chatę Socjologa! Środowisko otryckie, akademickie, górskie jest wstrząśnięte, ale też mocno zdeterminowane do podjęcia wszelkich działań mających na celu odbudowę Chaty. Na pewno nie będzie to już ta sama Chata. Ale Chata to także rzesza ludzi, z pomocą których na pewno uda się, nawet pomimo wycofywania się ze złożonych obietnic pomocy przez Uniwersytet Warszawski, kontynuować to, co zaczęło się 30 lat temu.

2003 rok wykorzystaliśmy na solidne przygotowanie się do pracy oraz na zebranie brakujących funduszy. Załatwione są wszelkie niezbędne zezwolenia i umowy. Przez cały sezon 2003 funkcjonowała na Otrycie Baza Namiotowa, która działała również w 2004 roku. Dokończyliśmy budowę fundamentów, na których w 2004 roku postawiliśmy drewnianą konstrukcję Chaty. 14 listopada zamknęliśmy Stan Surowy Nowej Chaty.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Stowarzyszenie Klub Otrycki © 2011