7 marca 2016 r. rozpoczynamy pierwsze lekcje astronomiczne dla dzieci i młodzieży z Bieszczadów i województwa podkarpackiego.
Lekcje te zostaną poprowadzone w ramach realizacji projektu finansowanego przez firmę Deloitte z okazji 25-lecia jej działalności w Polsce.
Każda grupa spędzi wieczór, podczas którego odbędzie się prezentacja multimedialna o astronomii, bieszczadzkim niebie, wpływie światła na nasz ekosystem – rośliny i zwierzęta. Następnie późnym wieczorem pod opieką astronoma Pavola Ďuriša odbędzie się pokaz w Obserwatorium.
Uczniowie wraz z nauczycielami będą mieli okazję przenocować w Chacie Socjologa, poznać nasze zwyczaje, pomóc w pracach gospodarczych oraz po prostu pobyć w bieszczadzkim bukowym lesie. W Chacie będą obecni Klubowicze, którzy będą wspierać naszych gości i uczestniczyć w lekcjach: Iza Gutowska, Krzysztof Bogusz, Radek Kowalski, Piotr Kurowski.
Przez pięć kolejnych nocy Chatę i Obserwatorium odwiedzą:
- 7 marca - Liceum Ogólnokształcące w Ustrzykach Dolnych, pani Kamila Walasek
- 8 marca - Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych , pan Andrzej Rybski
- 9 marca - Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych, pani Magdalena Bednarz
- 10 marca - Gimnazjum nr 15 w Rzeszowie, pan Wacław Ciwiński
- 11 marca - Gimnazjum w Lutowiskach, pan Grzegorz Jakubiec
Organizację lekcji astronomicznych skoordynowali: Iza Gutowska i Krzysztof Bogusz
Relacja Izy z przebiegu pierwszych otryckich lekcji astronomii
Relacja Dajany z obozu studenckiego
Pomysł budowy Obserwatorium powstał w 2013 roku. Swoją wiedzą merytoryczną wspiera nas od początku Pavol Ďuriš, pomysłodawca "Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady". Naszym celem jest popularyzacja astroturystyki w Bieszczadach (Otryt i Chata Socjologa znajdują się na terenie http://www.gwiezdnebieszczady.pl), rozszerzenie Bieszczadzkiej oferty turystycznej oraz ułatwienie dostępu do nowoczesnych narzędzi dydaktycznych rozszerzających program fizyki miejscowym szkołom podstawowym i średnim.
Jak powstawało obserwatorium - relacja na stronie projektu PolakPotrafi
Projekt finansowany przez Deloitte
Z okazji 25-lecia działalności w Polsce firmy Deloitte, otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację 5 lekcji dla dzieci i młodzieży z bieszczadzkich szkół oraz realizację astronomicznego obozu dla studentów.
75 uczniów weźmie udział w wyjątkowych lekcjach. Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym będą urozmaiceniem programu fizyki i przyrody dla młodzieży z okolicznych szkół. Pokazy ufunduje firma doradcza Deloitte, która z okazji 25. rocznicy swojej obecności w Polsce wspiera 25 ważnych projektów społecznych. W Bieszczadach odbędzie się też tygodniowy obóz naukowy dla piętnastu studentów.
Zapraszamy do lektury informacji na stronie Deloitte
Zaproszenie do udziału w pokazach astronomicznych – lekcje dla dzieci i młodzieży z bieszczadzkich szkół w Chacie Socjologa.
Pokazy astronomiczne zaplanowane są terminie styczeń/luty 2016 roku w Chacie Socjologa. Oferta zakłada realizację 5 lekcji dla 15-osobowych grup wraz z opiekunem. Każda grupa będzie otoczona opieka przedstawiciela Klubu Otryckiego. Zapewniamy finansowanie: wyżywienia, noclegu, prezentacji i pokazu astronomicznego oraz materiałów dydaktycznych. Dojazd do Chaty Socjologa leży po stronie Szkoły.
Informacje o lekcjach astronomicznych - dokument pdf
Zaproszenie do zorganizowania studenckiego obozu astronomicznego w Chacie Socjologa.
Obóz odbędzie się w sezonie zimowym – styczeń – marzec 2016 roku. W obozie może wziąć udział 15 studentów wraz z opiekunem. Zapewniamy finansowanie: wyżywienia, noclegu, oraz materiałów dydaktycznych. Studenci będą mogli przez 7 dni korzystać z obserwatorium astronomicznego. Dojazd do Chaty Socjologa leży po stronie uczestników obozu. Do współpracy zapraszamy uczelnie i wydziały tematycznie powiązane z astronomią, tak aby w składzie obozu była minimum jedna osoba, która może samodzielnie obsługiwać teleskop.
Informacje o organizacji studenckiego obozu astronomicznego - dokument pdf
Deloitte obchodzi w tym roku 25. rocznicę działalności w Polsce. Z tej okazji firma w całym kraju wspiera 25 inicjatyw, które mają na celu pracę na rzecz społeczności lokalnych i mieszczą się w formule idei Deloitte „Making an impact that matters”. Każda z wybranych inicjatyw zostanie wsparta pomocą finansową, organizacyjną i logistyczną.”