Sprawozdanie z lekcji astronomicznych w marcu 2016
W dniach 7-11.03 2016 w "Chacie Socjologa" na Otrycie odbyły się lekcje astronomiczne dla młodzieży z bieszczadzkich szkół. W każdych zajęciach uczestniczyło około 15 uczniów. Kolejno przyjechały grupy:
- 7 marca - p. Kamila Walasek z uczniami z LO w Ustrzykach Dolnych,
- 8 marca – p. Andrzej Rybski z uczniami z Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych,
- 9 marca - p. Magdalena Bednarz z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych,
- 10 marca - p. Wacław Ciwiński z młodzieżą z Gimnazjum nr 15 w Rzeszowie i
- 11 marca - Grzegorz Jakubiec z uczniami ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lutowiskach.
Wszystkie zajęcia odbywały się według podobnego schematu. Nauczyciele z uczniami przyjeżdżali do Dwernika, gdzie czekał na nich członek Klubu, pełniący rolę przewodnika i opiekuna grupy, następnie wszyscy udawali się na górę. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania w Chacie i rozpakowaniu się, młodzież pod nadzorem opiekuna przygotowywała sobie obiad. Wyjątkiem była grupa piątkowa, ponieważ ich szkoła położona jest najbliżej Otrytu i z ich miejscowości prowadzi szlak na górę, uczniowie wraz z nauczycielem podchodzili na górę z Lutowisk po zjedzeniu posiłku na dole. Po obiedzie młodzież spacerowała po okolicy, jeśli pogoda na to pozwalała lub spędzała czas w Chacie.
O godzinie 19 w Chacie, w sali kominkowej rozpoczynała się prezentacja multimedialna. Wykład był ciekawy, poruszał nie tylko tematy związane z astronomią, ale także nadal mało znany problem zanieczyszczenia światłem i opowiadał o idei parków czystego nieba. Piękne zdjęcia i krótkie filmiki rozgwieżdżonego nieba wprowadziły do sali nieco magiczną atmosferę i sprawiły, że uczniowie słuchali zaciekawieni i skupieni. Prelegentowi udało się się nawiązać dobry kontakt ze słuchaczami i mimo, że pokaz trwał koło półtorej godziny nikt nie wydawał się znudzony. Część teoretyczna kończyła się quizem z nagrodami dla zwycięzców. Zaangażowanie uczestników w odpowiadanie na pytania konkursowe było najlepszym dowodem ich uważnego słuchania. Każdy uczeń otrzymał materiały szkoleniowe, które zawierały m.in. laminowaną mapkę nieba.
Po prezentacji wszyscy udali się do obserwatorium, gdzie miała odbyć się obserwacja nieba. Niestety z powodu niesprzyjających warunków pogodowych tylko jednej grupie (wtorkowej) udało się obejrzeć gwiazdy przez teleskop. Pozostałe grupy zapoznały się jedynie ze sprzętem i jego obsługą (grupa poniedziałkowa z uwagi na bardzo mocno padający deszcz wieczorem, obejrzała obserwatorium dopiero następnego dnia rano). Mimo, że uczniowie żałowali, że nie mogli obserwować gwiazd byli zaciekawieni budową i działaniem teleskopu, większość z nich miała okazję obejrzenia takiego sprzętu pierwszy raz w życiu.
Po powrocie do chaty i przygotowaniu wieczornego posiłku, młodzież spędzała wieczór na śpiewaniu (na przykład w grupie poniedziałkowej były uczestniczki chóru, które przepięknie śpiewały łemkowskie piosenki a'capella) lub graniu w gry towarzyskie, po czym, zwykle po północy układała się do snu. Rano po śniadaniu młodzież z żalem opuszczała Chatę. Schodzili do Dwernika, gdzie czekał na nich transport powrotny.
Z informacji, które otrzymaliśmy od grup i opiekunów wynika, że zarówno lekcje jak i pobyt na Otrycie wszystkim bardzo się podobał. Nauczyciele uznali, że lekcje były ciekawe i rozwijające, uczniowie byli zadowoleni. Chcieliby wziąć udział w kolejnych tego typu lekcjach, zwłaszcza, że tym razem większość uczestników nie miała okazji obserwować nieba.
Izabella Gutowska
we współpracy z:
Krzysztofem Boguszem,
Radosławem Kowalskim,
Piotrem Kurowskim