Marzec 2016. Rozpoczynamy etap uczenia się obsługi teleskopu i prowadzenia pierwszych testowych pokazów astronomicznych. Na początku maja planujemy Oficjalne Otwarcie Obserwatorium. W ramach testów zostanie poprowadzonych pierwszych 5 lekcji dla dzieci z podkarpackich szkół.

25 inicjatyw Deloitte


12 lutego 2016 r. teleskop zamieszkał w wiacie. Oto kilka zdjęć z montażu :
(wszystkie zdjęcia związane z Obserwatorium są tutaj)


Drodzy Przyjaciele Chaty Socjologa, Sympatycy Projektu Obserwatorium

Z przyczyn niezależnych ode mnie jestem zmuszony zrzec się koordynowania Projektu Obserwatorium. Od dnia dzisiejszego, w sprawach Obserwatorium proszę Was o bezpośredni kontakt z Radą Otrycką. Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się w naszym wspólnym Amfiteatrze Gwiezdnym, na polanie widokowej obok Chaty.

Bardzo Wam dziękuję za współpracę, wspólnie zrobiliśmy coś wielkiego!

Józef Lisowski
16.09.2015 r.

foto


Między 17 a 26 lipca odbył się Obóz Budowlany.

Na Otrycie pracowało w sumie prawie 50 osób - oprócz "obozowiczów" w pracach pomagali przechodnie, którzy decydowali się poświęcić dzień swojego urlopu. 23 lipca zakończyła się zbiórka w portalu PolakPotrafi. Wsparło nas 275 osób, uzyskaliśmy kwotę 30 857 zł czyli 137% założonej kwoty. To ogromny sukces, dziękujemy:)

W czasie obozu wykopaliśmy fundamenty, zalaliśmy bloczki betonowe zaprawą, zbudowaliśmy szyny, taras, domek na teleskop. Cała konstrukcja działa, do ukończenia projektu potrzebna jest tylko drobna kosmetyka i montaż teleskopu. Pracami ekipy kierował Julo Głowacki. Tak duży postęp pracy był możliwy dzięki organizacji pracy i wytrwałej ekipie dziewczyn walczącej w kuchni. Dziękujemy! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z postępami prac:

Czerwiec 2015 - wykopany obrys fundamentów, Julo, Pavol Duris, Kazan.


Dalsze prace ziemne - czerwiec 2015.


Przyjechały bloczki betonowe, zaprawa i piasek. 17.07.2015.


Pierwsza część materiałów jest już na polance, chłopaki szykują się do wkopywania słupków fundamentowych.


Komplet materiałów, betoniarka i silna ekipa - podstawa sukcesu;)


Bloczki betonowe już wkopane, pierwsza taczka zaprawy gotowa do wylania!


Na barkach Jula belki konstrukcyjne wędrują na ZiŁa, Ziłem na Górę, a dalej...


Na Górze słupki już czekają...


Rama domku już naszykowana...


Belki nośne już położone, wypoziomowane...


Szyny do przesuwania domku na teleskop zamontowane...


Domek na szynach stoi...


Powstaje taras widokowy, druga ekipa obija dach domku gontem drewnianym!


Trwają ostatnie prace ziemne i wykończeniowe. Rekultywujemy polanę, montujemy drzwi, czekamy na teleskop:) (fot: Maciek Smolczewski)

Nadal możecie wesprzeć nasz projekt i ufundować kolejne lekcje astronomii dla dzieciaków z Podkarpacia. Wpłaty na konto (tytułem: Obserwatorium Astronomiczne) należy kierować:

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"
Volkswagen Bank Polska S.A.
95 2130 0004 2001 0318 7820 0001

Serdecznie Wam dziękuję, liczę że nie raz spotkamy się w naszym Amfiteatrze Gwiezdnym, na polance obo Chaty

Koordynator projektu

Józef Lisowski, 2 sierpnia 2015 r.

* * *

Starsze informacje:

Drodzy! Zaczynamy zbiórkę pieniędzy na Obserwatorium! Budowa rusza w pierwszych dniach czerwca. Kliknijcie w obrazek poniżej i pomóżcie!

polak

Poniżej znajdziecie historię o projekcie budowy Obserwatorium Astronomicznego na Otrycie, a także bieżące informacje o postępach, jakimi się możemy pochwalić.

Początek nastąpił jesienią 2013 r., kiedy w Chacie odwiedził nas Pavol Ďuriš, inicjator projektów "Gwiezdne Bieszczady" znanego także jako "Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady". Powstał wtedy zamysł zlokalizowania na Otrycie teleskopu, który na obecną chwilę byłby obok Obserwatorium na Lubomirze jednym z najwyżej umieszczonych ogólnodostępnych urządzeń oraz prawdopodobnie najlepiej zlokalizowanym jeśli chodzi o bardzo niski poziom zanieczyszczenia światłem. Pozwoli to zwiększyć atrakcyjność Chaty oraz pozyskać zaplecze do organizacji obozów naukowych dla młodzieży i studentów astronomii oraz stworzy bazę dla astro-zlotów.

Koncepcje w ciągu zimy poddaliśmy analizie, powstały też pierwsze projekty. Pavol Ďuriš zaproponował teleskop wraz z zestawem optyki, jaki najlepiej sprawdziłby się w otryckim Obserwatorium. Wybór padł na Sky-Watcher (Synta) Dobson 16" GoTo.

W połowie lutego odbyliśmy rozmowy w Nadleśnictwie i w Gminie Lutowiska oraz oczywiście szereg narad z Pavolem. Otrzymaliśmy wstępną zgodę na ustawienie teleskopu i zadaszenie go wiatą oraz na włączenie nas jako niezależnego obiektu w poczet miejsc przyjaznych astro-turystyce i "Gwiezdnym Bieszczadom".

Na wyjeździe Rady Otryckiej w marcu 2014 r. złożyliśmy w Nadleśnictwie opis projektu wraz z prośbą o zgodę na budowę Obserwatorium.

Na spotkaniu roboczym 12 marca 2014 przedyskutowaliśmy wady i zalety różnych typów konstrukcji. Piotrek Kołakowski stworzył wstępny projekt zabudowy. 13 marca 2014 przesłaliśmy projekt do Nadleśnictwa Lutowiska.

24 marca spotkaliśmy się z Panią Dyrektor ds. sprzedaży w Delta Optical. W wyniku spotkania otrzymaliśmy rabat na teleskop w wysokości 25%, a na wszelkie dodatkowe akcesoria w wysokości 15%.

25 marca otrzymaliśmy pisemną zgodę od Nadleśniczego Marka Bajdy na budowę Obserwatorium.

Pod koniec kwietnia Jarosław Zimosz wykonał zdjęcia Chaty nocą, co wspomoże nas w promocji przedsięwzięcia. Polecamy galerię: http://wearefrompoland.pl/bieszczady-chata-socjologa-noca/

Obecnie szukamy sponsorów, którzy pomogą nam sfinansować zakup teleskopu i budowę Obserwatorium. Koszt całego przedsięwzięcia szacujemy na 18 000 zł. Udało nam się zebrać niecałe 5 tysięcy.

Listopad 2014

Tworzymy projekt na jeden z portali crowdfundingowych. Pavol Ďuriš i Krzysiek Niemirka wsparli nas materiałami z których zmontujemy film promujący Obserwatorium i zbiórkę funduszy. W momencie kiedy projekt ruszy - będziemy potrzebowali Waszej pomocy - finansowej, ale również udostępniania informacji o zbiórce.

Jeśli chcecie ofiarować coś od siebie, co zostanie przeznaczone na nagrody w crowdfundingu - piszcie na poniższy adres mailowy!

Styczeń 2015

Kończymy przygotowania do opublikowania naszego projektu w portalu crowdfundingowym. Niestety zajmuje to dużo czasu, każdy z nas powięca na to swój wolny czas. Tymczasem polecamy Wam ciekawe narzędzia, które ułatwiają obserwacje nieba: Program Stellarium na komputery osobiste oraz aplikację Google Sky Map dla urządzeń mobilnych z systemem Android lub aplikację Planets dla produktów Apple.

Lipiec 2015

Zapraszamy wszystkich chętnych na obóz budowlany 18-26 lipca w Chacie Socjologa. Będziemy budować Obserwatorium Astronomiczne własnymi siłami, pod kierownictwem Majstra Odbudowy Chaty - Jula.

Jeśli chcielibyście wspomóc budowę Obserwatorium – prosimy o kontakt:

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"

ul. Domaniewska 35b/89
02-672 Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub bezpośrednio wpłaty na konto (tytułem: Obserwatorium Astronomiczne):

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"
Volkswagen Bank Polska S.A.
95 2130 0004 2001 0318 7820 0001